Jak nauczyć się szybkiego czytania w domu? Techniki szybkiego czytania
Jak szybko czytać? Ćwiczenia i techniki szybkiego czytania
Jak szybko czytać? Ćwiczenia i techniki szybkiego czytania

Jak szybko czytać? Ćwiczenia i techniki szybkiego czytania

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak tempo czytania może spowalniać proces nauki? Czy odłożyłeś kiedykolwiek książkę, rezygnując z zapoznania się z jej treścią, bo nie miałeś wystarczająco dużo czasu? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – naucz się szybko czytać! Jest to prostsze, niż myślisz – poznać techniki szybkiego czytania i zobacz jak zwiększyć tempo czytania w domu.

Poniżej znajdziesz opis metody, jak przyspieszyć swoje tempo czytania nawet dwukrotnie. Dotyczy to każdego tekstu: beletrystyki, artykułu w gazecie, a nawet trudnego, specjalistycznego tekstu.

Dlaczego warto czytać szybciej?

Warto zainwestować czas i cierpliwość w naukę technik szybkiego czytania. Korzyści z tej umiejętności to:

 • oszczędność czasu
 • zwiększenie konkurencyjności n rynku pracy
 • większa koncentracja podczas czytania (jak to się dzieje, że szybkie czytanie to lepsza koncentracja, dowiesz się z artykułu TUTAJ )
 • większa przyjemność z czytania (w tym także nudnych i długich tekstów)
 • umiejętność szybszego przyswajania informacji ze słowa pisanego, co wpływa na zwiększenie efektywność
 • imponująca ilość przeczytanych książek!

Jak ćwiczyć szybkie czytanie, aby przyspieszyć tempo?

Poniżej znajdziesz trzy techniki szybkiego czytania, których jednoczesne stosowanie przynosi najlepsze efekty. Już po kilku takich sesjach odczujesz znaczącą różnicę w tempie czytania i przyswajania informacji. Pamiętaj jednak, że jak każda praktyczna umiejętność, szybkie czytanie także wymaga ćwiczeń. Im więcej czasu na to poświęcisz – tym szybciej osiągniesz etap mistrzowski.

Techniki szybkiego czytania: Po pierwsze – wskaźnik

Jeżeli interesowałeś się już szybkim czytaniem to wiesz, że wskaźnik odgrywa tutaj ważną rolę. Jeśli jest to dla Ciebie nowość – szybko zrozumiesz, na czym to polega. Używanie wskaźnika znacząco przyspiesza zdolność do przyswajania tekstu. Dlaczego tak się dzieje? Możesz przeprowadzić krótki eksperyment.

W tym celu poproś znajomą osobę, aby wyobraziła sobie okrąg o średnicy około 3 metrów, umiejscowiony niedaleko od niej. Następnie niech zacznie wodzić po nim oczami. Przyjrzyj się, jak pracują jej oczy – czy ruch jest płynny, czy skokowy? Czy faktycznie ma kształt okręgu? Następnie poproś swojego pomocnika, aby nadal wodził wzrokiem po wyobrażonym okręgu, ale tym razem niech jednocześnie używa swojego palca jako wskaźnika, rysując ten okręg w powietrzu. Ponownie przyjrzyj się ruchowi oczu.

Z pewnością zauważyłeś różnicę. Z czego ona wynika? Nasz wzrok jest fizjologicznie przystosowany do podążania za ruchomym obiektem – wtedy ruch gałek ocznych jest najbardziej płynny. Gdy wzrok nie podąża za żadnym obiektem, gałki oczne i tak wykonują pracę, a ich ruch jest bardziej chaotyczny. Co więcej, oczy szybciej się męczą, ponieważ wykonują większą pracę. Wykorzystując tą wiedzę, odkryto rolę wskaźnika w nauce szybkiego czytania.

Co może być wskaźnikiem podczas czytania?

 • Twój palec
 • ołówek lub długopis
 • prosty patyczek

Wybierz przedmiot, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Zwróć uwagę, by był lekki. Gdy już wiesz, po co Ci wskaźnik i masz go w dłoni – przystępujemy do praktyki. To naprawdę proste. Przyłóż wskaźnik do kartki i zacznij wodzić nim linijka po linijce tak. U większości osób już samo przyłożenie wskaźnika powoduje przyspieszenie tempa. Aby wzmocnić ten efekt, przyspiesz ruch wskaźnika – zobaczysz, że oczy także przyspieszą. W ten sposób możesz stopniowo polepszać swoje tempo czytania bez utraty zrozumienia tekstu.
Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz za szybko starał się przyzwyczaić do lepszego tempa, możesz przestać rozumieć tekst. Dlatego systematyczność i stopniowe zwiększanie tempa jest tutaj kluczem do sukcesu.
Często w tym miejscu pojawia się pytanie: czy powinienem wzrokiem śledzić tekst czy wskaźnik? Odpowiedź jest prosta: wskaźnik jest tylko Twoim przewodnikiem. To tekst jest najważniejszy.

Czy robię postępy? Test

Zrób eksperyment, który unaoczni Ci, jak skuteczna to jest metoda. Wybierz dowolną książkę czy artykuł i ze stoperem w ręku przeczytaj jedną stronę swoim naturalnym tempem. Nie oszukuj! Jeśli to zrobisz, to tak naprawdę oszukasz tylko siebie. Teraz weź wskaźnik i przeczytaj następną stronę. Sprawdź, jak wiele czasu zajęło Ci czytanie ze wskaźnikiem. Średnio zwiększa to efektywność o 20% już na samym początku. Czytając jednak ze wskaźnikiem musisz mieć w pamięci poniższe zasady:

 • Nie przejmuj się, jeżeli będziesz mieć wrażenie, że czegoś nie zrozumiałeś i musisz wrócić do pewnego fragmentu. Zignoruj to i po prostu czytaj dalej.
 • Pod koniec czytania sprawdź, czy umiesz własnymi słowami opowiedzieć, co przeczytałeś. Prawdopodobnie mimo tego, że opuściłeś w trakcie czytania sens niektórych słów – wszystko dobrze przyswoiłeś.
 • Nie nastawiaj się, że będziesz teraz czytał najszybciej jak to możliwe. Zaczniesz wtedy za bardzo się na tym koncentrować, a to spowoduje hiperintencję – przesadna intencja uniemożliwiająca spełnienie czego najbardziej pragniemy. Podejdź do tematu z nastawieniem „po prostu spróbuje czytania z wskaźnikiem i zobaczę ile udało mi się przyśpieszyć”. To spowoduje, że nie będziesz odczuwał presji i pozwolisz sobie przyzwyczaić do nowego sposobu czytania.

Techniki szybkiego czytania: Po drugie – rozgrzewka

Kiedy przystępujesz do treningu sportowego, zawsze na początku robisz rozgrzewkę, prawda? Pozwala to zaktywizować odpowiednie grupy mięśni, zwiększa ich efektywność i przyjemność z ćwiczeń. Tak samo w przypadku czytania. Jeżeli chcesz zwiększyć tempo czytania i maksymalnie się skupić: zastosuj rozgrzewkę. Powoduje ona, że tempo czytania zwiększa się nawet dwukrotnie!

Weź wskaźnik do ręki i zacznij nim przesuwać po tekście z jak największą prędkością, linijka po linijce. Twoim zadaniem jest utrzymać wysokie tempo przesuwania wskaźnika z jednoczesnym śledzeniem go i patrzeniem się na słowa. Nie chodzi teraz o to, abyś czytał i rozumiał tekst który czytasz. Wystarczy, że będziesz śledził tekst i tylko na tym się koncentruj. Obserwuj litery i patrz na nie tak, jakby nic nie znaczyły i stanowiły jedynie obraz. Najważniejsze jest tutaj błyskawiczne tempo. Ćwicz tak przez 4 minuty.

Następnie przejdź do czytania z Twoją naturalną prędkością. W dalszym ciągu używaj wskaźnika. Czytaj tak przez 2 minuty. Później przez 4 minuty powtórz szybkie przesuwanie wskaźnika ze śledzeniem tekstu. Teraz możesz sprawdzić swoje tempo czytania czytając jedną stronę tej samej książki, co  wcześniej.

Techniki szybkiego czytania: Po trzecie – koncentracja 

Wysoki poziom koncentracji i nie wybijanie się z procesu czytania to podstawa zwiększenia  szybkości czytania. Wiedzę jak podnieść poziom skupienia koncentracji, aby zwiększyć prędkność czytania i ilość zapamiętywanych informacji, znajdziecie w artykułach:

 1. 3 ćwiczenia na koncentracje, które błyskawicznie poprawiają Twoje skupienie
 2. 7 prostych kroków do lepszego skupienia
 3. Dlaczego nie pamiętamy, co przeczytaliśmy

Ćwiczenia i techniki szybkiego czytania – Podsumowanie

Zawsze do czytania używaj wskaźnika. Stopniowo zwiększaj tempo przesuwania wskaźnika, a zobaczysz, jakie zmiany to za sobą pociągnie. Z czasem przestaniesz powtarzać wyrazy w głowie i naturalnym stanie się dla Ciebie nie powracanie do niezrozumianych fraz.

Przed każdym dłuższym niż 15 minut czytaniem stosuj rozgrzewkę według poniższego schematu:

 1. Obserwowanie tekstu z jednoczesnym bardzo szybkim przesuwaniem wskaźnika – 4 minuty
 2. Czytanie naturalnym tempem ze wskaźnikiem – 2 minuty
 3. Obserwowanie tekstu z jednoczesnym bardzo szybkim przesuwaniem wskaźnika – 4 minuty

W miarę powtarzania tych kroków i ćwiczeń szybkiego czytania będziesz zauważał coraz większe postępy. Pamiętaj, że wskaźnika możesz używać zawsze, a czas poświęcony na rozgrzewkę to naprawdę mało, biorąc pod uwagę, że możesz zaoszczędzić aż 50% czasu potrzebnego do przeczytania danego tekstu. Nie zniechęcaj się, jeśli zdarzy Ci się gorszy dzień – każda chwila poświęcona na naukę szybkiego czytania zaprocentuje wielokrotnie w przyszłości! A gdy Twój znajomy zapyta, czy wiesz jak zwiększyć tempo czytania, podeślij mu ten artykuł.

Jak szybko czytać? Ćwiczenia i techniki szybkiego czytania
4.9 (98.18%) 33 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty