Sukces zawodowy - jak go osiągnąć? Sprawdzone metody!
Sukces zawodowy – jak go osiągnąć?
Sukces zawodowy – jak go osiągnąć?

Sukces zawodowy – jak go osiągnąć?

Największym błędem, jaki popełniamy w pracy, to bycie biernym. Tymczasem odpowiedź na pytanie jak osiągnąć sukces zawodowy jest prosta. Poprzez przejęcie steru we własne ręce.

Możesz pomyśleć: No dobrze. Ale mnie to przecież nie dotyczy, bo już to zrobiłem. Pracuję w zawodzie, ukończyłem studia z wyróżnieniem, jestem na stanowisku managera. Świetnie! Z jakichś jednak przyczyn zainteresowałeś się tym artykułem. Może nie zarabiasz odpowiednio dużo lub uważasz, że obecna praca nie odpowiada Ci w pełni? Chciałbyś podjąć pracę w innej firmie, ale uważasz, że brakuje Ci kompetencji?

Odpowiedzialność za sukces zawodowy i własną karierę

Wiele osób praktykuje tzw. pozorną odpowiedzialność. Dbają o wywiązywanie się z własnych obowiązków, wykonują swoją pracę dobrze, dbają o zadowolenie klientów lub przełożonych. To jednak za mało, aby powiedzieć, że w pełni panujemy nad własną ścieżką kariery. Bycie aktywnym różni się od bycia proaktywnym (więcej na ten temat TUTAJ). Sama aktywność to reagowanie na czynniki zewnętrzne – dostosowywanie się do nich, odpowiadanie na potrzeby innych, poszukiwanie dróg do osiągania celów. Tymczasem proaktywność jest skupieniem na efektywnym działaniu, którego celem nadrzędnym jest rozwój osobisty. Osoba proaktywna możliwie najmniej czasu poświęca czynnikom zewnętrznym, angażuje swoje siły jedynie do tego, na co ma wpływ.

W przełożeniu na praktykę związaną ze ścieżką kariery możemy przyjąć, że osoba aktywna skupia się na odpowiadaniu na potrzeby zewnętrzne: pracodawcy czy klienta. Tymczasem osoba proaktywna działa w taki sposób, aby to inni jej poszukiwali na rynku pracy.

Co mogę robić lepiej, aby odnieść skukces zawodowy?

Jeżeli chcesz zarabiać więcej, interesuje cię, jak dostać awans albo jak objąć stanowisko kierownicze w podziwianej od dawna firmie, zadaj sobie pytanie:

  • Co powinienem sobą reprezentować (co wiedzieć, co potrafić), aby było to przydatne dla innych?

Zastanawiasz się pewnie, czym różni się to od odpowiadania na potrzeby klienta czy pracodawcy. Można powiedzieć, że skalą: nie zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby ten jeden konkretny klient był zadowolony z Twojej pracy, skupiając się na jego jednostkowych potrzebach. Raczej cały swój wysiłek skupiasz na rozwijaniu umiejętności w zakresie, który sobie wyznaczyłeś i to jest Twoim celem nadrzędnym.

Ta pozornie niewielka różnica podkreślana jest szczególnie przez ludzi którzy osiągneli sukces zawodowy. Z pewnością ścieżka proaktywnego samorozwoju jest trudniejsza i bardziej czasochłonna, przynosi jednak spektakularne wyniki. Samorozwój wymaga zaangażowania, wielu wyrzeczeń (np. związanych z czasem wolnym czy finansami), odwagi w wychodzeniu przed szereg. Z początku może Ci się wydawać, że inni szybciej osiągają wytyczone przez siebie cele. Jednak najczęściej dzieje się tak dlatego, że mają konformistyczne i prostsze do zrealizowania dążenia. Odraczanie gratyfikacji, czyli rezygnowanie z szybkiej, natychmiastowej nagrody na rzecz większej, ale znacznie opóźnionej w czasie jest jedną z umiejętności, jaką nabyli ludzie osiągający sukces zawodowy. Powiązane jest to z umiejętnością samokontroli, a ta nie jest możliwa bez skodyfikowania własnych wartości. Pamiętaj, że jasno wytyczony cel jest warunkiem skutecznego działania.

Jak sprawdzić, czy jestem na dobrej drodze, aby osiągnąć sukces zawodowy?

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czy dziedzina, w której się specjalizujesz, jest zgodna z Twoimi wartościami?

Największą skuteczność osiągają osoby, których zawód jest zgodny z wyznawanymi przez nimi wartościami – wtedy istnieje spójność między ich osobistymi przekonaniami, a ścieżką kariery. Dzięki temu nie są podatni na odczuwanie frustracji, ponieważ pracują nie tylko pod presją nadchodzących terminów, czy dla pieniędzy, ale także dla osobistej satysfakcji. To pozwala na znoszenie czasowych trudności, związanych np. z fazą rozwojową własnego biznesu.

  • Czy dziedzina ta jest przydatna innym?

Jeżeli nikt nie będzie gotowy zapłacić za Twoją pracę, będziesz miał do czynienia raczej z kosztownym hobby niż zawodem. Nie chodzi o to, czy ktoś przed Tobą przetarł już szlak w danej dziedzinie. Ważne jest raczej, czy jesteś przekonany do trafności swojego pomysłu. Znów obrazowy przykład: wynalazcy rzadko kiedy bazują na sprawdzonych pomysłach. Prawdziwie wielcy pamiętani są dlatego, że stworzyli coś, o czym do tej pory nikt nie pomyślał, a idealnie odpowiedziało to na potrzeby ludzi. Co ważne na potrzeby za które byli skłonni zapłacić.

  • Czy prywatnie interesuje Cię ta dziedzina?

Jak dowodzą historie osób, które znajdują sie na samym szczycie, aby osiągnąć sukces zawodowy, trzeba kochać dziedzinę, w której się pracuje. W przeciwnym wypadku nie będziemy gotowi poświęcić jej wystarczająco dużo energii. Warto mieć jednak na uwadze, że miłość do danej dziedziny może oznaczać dla każdej osoby co innego i pozostawia szerokie pole do interpretacji. Tutaj znowu na pierwszy plan wysuwa się znajomość własnych wartości. Obrazowy przykład: przykładowo naszą wartością jest pomaganie innym i kochamy pracę z ludźmi i na rzecz ludzi. Niekoniecznie musimy od razu być menadżerem wyższego szczebla lub posiadać własnej firmy lub fundacji. Możemy podjąć studia medyczne, ale także wstąpić do służb mundurowych. Możemy też prowadzić warsztaty z obszaru naszej specjalizacji dla innych przedsiębiorców. Jako pomoc innym można także uznać szerzenie edukacji prowadząc własnego bloga na ten temat czy propagowanie zdrowego trybu życia na swoich kanale na Youtube.

  • Czy stale pracujesz nad zdobywaniem nowej wiedzy w swojej dziedzinie?

Jeśli chcesz osiągnąć sukces zawodowy, musisz stale być na bieżąco. Wiedza w każdej dziedzinie postępuje na przód, dlatego znajomość najnowszych trendów, technik czy poglądów w danej branży jest nieodzowna, aby efektywnie zarządzać własną karierą.

  • Czy pracujesz nad swoim wizerunkiem jako specjalisty?

Możesz być wyjątkowo wykwalifikowaną osobą, ale jeśli inni o tym nie wiedzą – nie osiągniesz sukcesu zawodowego. Powinieneś dbać o to, aby ludzie wiedzieli, jakimi kompetencjami dysponujesz i że jesteś osobą chętną do dzielenia się wiedzą. Bądź pomocny, interesuj się wydarzeniami branżowymi, nie unikaj podpisywania się swoim imieniem i nazwiskiem pod projektami, nad którymi pracujesz.

  •  Czy masz poczucie, że Twoja praca ma znaczenie?

Warunkiem satysfakcji zawodowej, a także życiowej, jest poczucie, że wykonuje się pracę istotną dla innych, która dodatkowo wpisuje się w pewien szerszy kontekst. Psychologowie podkreślają, że w dzisiejszych czasach łatwo zatracić poczucie znaczenia, ponieważ wiele zawodów nie oferuje natychmiastowej możliwości zobaczenia wyników swojej pracy, a tym samym – jej wartości. Z tego też powodu wiele firm ustanawia jasno określoną misję swojej działalności, kodyfikując tym samym system wartości, który jest – lub powinien być – istotny dla jej pracowników. Jeśli nie jest – pojawiają się frustracje (vide punkt nr 1).

Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiedziałeś TAK – gratulacje! Stare przysłowie mówi jednak, aby  nie osiadać na laurach. Pracuj zatem nad dalszym rozwojem.
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś NIE – wykorzystaj to. Jesteś obecnie bogatszy o wyjątkowo cenną wiedzę. Zastanów się, jakie kroki możesz podjąć w najbliższych dniach, aby odpowiedź negatywną móc zmienić za określony czas na TAK.

Jestem ciekawy Twoich przemyśleń na temat jak osiągnąć sukces zawodowy, podziel się w komentarzu swoimi wnioskami oraz odpowiedziami na powyższe pytania.

Sukces zawodowy – jak go osiągnąć?
5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty