Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?
Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?
Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?

Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?

Nawyki, które umożliwiają skuteczne działanie, są przydatne na każdym życiowym polu. Począwszy od kariery zawodowej, poprzez hobby na pozbywaniu się złych nałogów skończywszy. Jak je w sobie wykształcić? Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?

Każdy nasz dzień złożony jest z dziesiątków, jeśli nie setek, wyborów. Często nie zwracamy na to uwagi lub powtarzamy sobie, że nie mamy wpływu na różne wydarzenia czy sytuacje. To jeden z podstawowych błędów, który popełniamy. Tymczasem mówiąc 'tak' odpowiedzialności za nasze postępowanie niezależnie od okoliczności, przejmujemy kontrolę nad swoim życiem. I od tego momentu możemy zmieniać wszystko, czego pragniemy i realizować marzenia oraz robić to skutecznie i efektywnie.

Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań? Czy mogę nauczyć się skutecznie działać?

Oczywiście! Każdy może posiąść wiedzę, która umożliwia osiąganie sukcesu w wybranym przez siebie zakresie. To jednak od Ciebie zależy, w jaki sposób spożytkujesz tą wiedzę i czy biernie będziesz poddawać się działaniu czynników zewnętrznych, czy proaktywnie zaczniesz tworzyć własną rzeczywistość.

Szukaj schematów – powtarzalna skuteczność i efektywność

Jeśli chcemy być skuteczni, musimy wyeliminować czynniki, które nam to uniemożliwiają. Aby jednak je zlokalizować, musimy poznać schemat. 'Weź na warsztat' problem, który chciałbyś rozwiązać: przykładowo, skuteczne rzucenie palenia albo znalezienie nowej pracy. Zastanów się, co do tej pory sprawiało, że nie byłeś w stanie osiągnąć sukcesu. W przypadku palenia może były to piątkowe wyjścia na piwo z palącymi znajomymi i moment, w którym mówiłeś 'jeden nie zaszkodzi'? W przypadku poszukiwania nowej pracy – może ciągłe odwlekanie zapisania się na portale z ofertami lub napisanie nowego CV? To są Twoje chwile decydujące.

Poznanie i określenie jak największej ilości chwil decydujących sprawi, że będziesz mógł określić, w jaki sposób odmienić swój sposób postępowania. Nie da się zwalczyć wroga, bez jego poznania. Nie da się skutecznie działać, bez poznania zakresu działania.

Zdefiniuj kluczowe zachowania

Zastanów się, w jaki sposób mógłbyś alternatywnie postępować w chwilach decydujących i wcielaj to w życie. Przykładowo, następnym razem, gdy będziesz miał sięgnąć po papierosa, idź do bibloteczki po ulubioną książke i po prostu zacznij ją czytać. Następnym razem, gdy znowu będziesz prokrastynować zapisanie się do serwisu z ofertami pracy – odłóż wszystko, co robisz i po prostu się zarejestruj. To są Twoje kluczowe zachowania. Pielęgnuj je i jak najczęściej stosuj. Z czasem staną się pozytywnymi nawykami, które będą wzmacniać siebie nawzajem i torować Ci drogę do skuteczności.

Nagradzaj swoje postępy

To bardzo ważny nawyk. Nasz umysł lubi nagrody. Błędem, który bardzo często popełniamy, jest ustalanie sobie coraz to nowych celów. Kiedy je osiągamy, szybko podnosimy poprzeczkę. Kryje się w tym niebezpieczna pułapka – myląc takie postępowanie ze skutecznym działaniem, stopniowo wpędzamy się we frustrację. A ta jest wrogiem skutecznego działania, natomiast wielkim przyjacielem głębokiego poczucia niespełnienia, które prowadzi do apatii. Dlatego wyznaczając sobie etapy na drodze do sukcesu – daj sobie czas po ich osiągnięciu na radość i nagrodę związaną z danym postępem.

Skuteczna nauka – stosuj przemyślany trening

Jeśli zależy Ci na nabyciu nowej umiejętności i skuteczne jej stosowanie, powinieneś zacząć ćwiczyć. Podziel nową umiejętność na drobne etapy – uwierz mi, każdą rzecz da się podzielić na takie cząstki. Następnie po kolei staraj się opanować kolejne etapy. Dobrze, jeśli ktoś może Ci w tym pomóc – weryfikując Twoje postępy i dając Ci informacje zwrotne na temat tego, jak sobie radzisz.

Pomagaj innym – efektywna nauka, przez skuteczne uczenie innych

Chociaż może się to wydawać niezwiązane z nawykami skutecznego działania, to w istocie jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Z pewnością zgodzisz się, że w podobnie jak w przypadku przemyślanego treningu, tak w przypadku osiągnięcia awansu są potrzebne osoby trzecie i ich dobra o Tobie opinia. Dołóżmy do tego jeszcze wielokrotnie dowiedzioną prawdę, że kontakty stanowią niekiedy istotniejszy czynnik niż umiejętności zawodowe w rozwoju kariery i mamy pełen obraz sytuacji. Nie chodzi o to, abyś w wyrachowany sposób starał się zyskać sympatię innych. Spójrz na to jak na element rozwoju osobistego – będąc pomocnym, rozwijasz swoje kompetencje interpersonalne, zyskujesz szansę na zbliżenie się do nowych umiejętności, a jako bonus jesteś postrzegany jako osoba produktywna. W życiu prywatnym, jeśli zamarzy Ci się nurkowanie głębinowe – jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś poleci Ci zaufanego trenera, jeśli będziesz mieć spore grono znajomych. Może też uzyskasz zniżkę?:)

Kontroluj swoje otoczenie, czyli skuteczna i efektywna pomoc z zewnątrz

Często w skutecznym działaniu przeszkadza nam nasze otoczenie – a raczej otoczenie, w którym  postanowiliśmy tkwić. Jeśli masz zamiar nie jeść śmieciowego jedzenia, ale codziennie rano wstępujesz po kawę do znanego fast foodu, sam wystawiasz na próbę siebie i swoje postanowienie. Jeśli chcesz oszczędzać, ale wolny czas spędzasz w galerii handlowej, ryzyko, że wydasz pieniądze jest bardzo wysokie. Podobnie jak w przypadku definiowania chwil decydujących, zastanów się, które czynniki znajdujące się w Twoim otoczeniu mogą przeszkadzać w Twoim skutecznym działaniu. Następnie je wyeliminuj, a jeśli to niemożliwe – zdystansuj się od nich.

Słuchaj i naucz się milczeć

Jeżeli problem dotyczy Twojego związku, kontaktu z szefem, relacji z rodzicami, konfliktów z przyjaciółmi czy jakąkolwiek inną relacją – ten nawyk jest bardzo istotny. Słuchając uważnie i empatycznie jesteśmy w stanie nie tylko usłyszeć drugiego człowieka, ale go zrozumieć i zrozumieć motywy, dla których postępuje w określony sposób. To, w połączeniu z przemilczeniem niektórych kwestii pozwoli Ci na głębokie zastanowienie nad obecną sytuacją i reagowanie w sposób adekwatny, a nie podyktowany emocjami, które bywają złym doradcą. Zaczniesz być postrzegany jako osoba zrównoważona, kompetentna i godna zaufania – pomimo tego, że w tym samym czasie możesz nie zwiększyć swoich kompetencji.

 

Odbierz BEZPŁATNY EBOOK - Jak w 6 krokach skutecznie i trwale wdrażać nawyki


Wyrażam zgodę na wysłanie wiadomości.
Jak zwiększyć skuteczność i efektywność działań?
5 (100%) 6 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty