Rynek pracownika w Polsce - jak z niego skorzystać?
Rynek pracownika w Polsce – jak z niego skorzystać?
Rynek pracownika w Polsce – jak z niego skorzystać?

Rynek pracownika w Polsce – jak z niego skorzystać?

Najnowsze badania wskazują, że w ostatnich latach nastąpiła drastyczna zmiana na rynku pracy. Dotyczy ona przesunięcia władzy z rąk pracodawcy, na rzecz pracownika. Jakie ta zmiana niesie konsekwencje? Czy faktycznie wszyscy pracownicy zyskują? Jak wygląda rynek pracownika w Polsce? 

Bezrobocie w Polsce spadło do rekordowo niskiego poziomu, jakim jest 8,8%. Zdecydowanie o pracę nie jest trudno, dlatego pracownicy mają niespotykaną możliwość wybierania ofert, jakie z różnych przyczyn im indywidualnie odpowiadają. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku specjalistów, jak i tzw. robotników niewykwalifikowanych. Jednak to o trudności pozyskania specjalistów mówią jednym głosem pracodawcy korporacyjni i właściciele mniejszych firm.

Rynek pracownika w Polsce? Specjalistę zatrudnię od zaraz

Osoby wykwalifikowane z długoletnim doświadczeniem w naturalny sposób są pożądane na rynku pracy. Z tym, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której absolwentów studiów, czyli teoretycznie wykwalifikowanych, jest na rynku szczególnie dużo, a także ofert pracy jest stosunkowo wiele. Na czym zatem polega paradoks, z którym borykają się pracodawcy? Przede wszystkim polega on na niewspółmierności oczekiwań finansowych potencjalnego kandydata do jego aktualnych wymagań. Samo ukończenie studiów nie warunkuje o atrakcyjności danego pracownika, któremu często brakuje różnorodnych kompetencji. Specjalista – a przynajmniej pracownik, który się za niego podaje – przestał być specjalistą, ale nie chce tego przyznać.

Z tego powodu prawdziwie wykwalifikowany pracownik stał się wyjątkowo cenny i może w swobodny sposób wybierać pośród licznych ofert pracy. Do codzienności należy składanie kontrofert przez pracodawców, którzy starają się o jedną osobę. Dlatego na pracę rekrutera składa się obecnie nie tylko dotarcie do kandydata, który będzie spełniać oczekiwania pracodawcy, ale także przekonanie samego kandydata, że dane stanowisko jest dla niego atrakcyjne.

Pracodawcę wybiorę sam

Z perspektywy pracownika powyższa sytuacja jest korzystna z wielu względów. Po pierwsze, pracownik ma możliwość wyboru pracodawcy, negocjowania odpowiednich dla siebie stawek i dodatkowych profitów związanych z pełnieniem danej funkcji. Przede wszystkim jednak, w stosunkowo łatwy sposób może wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, dbając o rozwój osobisty i rozwijanie swoich kompetencji. Rynek przepełniony “specjalistami” jest rynkiem zatłoczonym, ale nie zagrażającym osobom o dużym doświadczeniu i zdeterminowanym do osiągnięcia sukcesu. Warto jednak wiedzieć, o rozwój jakiego typu umiejętności należy zadbać, aby wyróżnić się na tle tłumu.

Czego brakuje obecnym “specjalistom”? Czyli dlaczego nie wykorzystujemy w pełni rynku pracownika

Z badań rynku wynika, że pracodawcom przede wszystkim brakuje wśród kandydatów umiejętności biznesowych, do których zalicza się analiza problemu, umiejętność patrzenia na niego z szerszej perspektywy. Dodatkowo podkreślają niewystarczający poziom kompetencji komunikacyjnych i interpersonalnych. Wbrew pozorom, domeną dzisiejszych specjalistów nie jest elastyczność i otwartość na zmiany – przez pracodawców określani są raczej jako zachowawczy i skłonni do konserwatywnego myślenia. W podobny sposób oceniany jest stopień kreatywności i innowacyjności proponowanych przez pracowników rozwiązań. Na dalszej liście braków wymieniane są: zdolności przywódcze, praca zespołowa, zaangażowanie, orientacja na rezultat, chęć do rozwijania się i umiejętność szybkiego nabywania nowych kompetencji.

Winny: brak doświadczenia

Z powyższego zestawu cech jasno wynika, że to, czego brakuje obecnym kandydatom na pracowników, to doświadczenie. Niestety, obecny model kształcenia, zwłaszcza szkolnictwa wyższego, nie pielęgnuje samodzielności i nie wykształca w absolwentach chęci do indywidualnego rozwoju. Studenci rzadko kiedy odbywają praktyki czy staże, przez co ich umiejętności ograniczają się do teorii. W konfrontacji z pierwszymi pracodawcami przedstawiają wygórowane oczekiwania finansowe, którym większość pracodawców nie jest skłonna sprostać. Kandydaci, którzy ewidentnie pracują nad rozwojem swoich kompetencji związanych z zarządzaniem sobą w czasie, ale także innymi; którzy pielęgnują umiejętności przypisane do liderów, mają dzięki temu o wiele większe szanse na zaimponowanie pracodawcy i uzyskanie wysoko płatnego stanowiska o szerokich możliwościach rozwoju.

Słowo klucz – samoedukacja

Prawdopodobnie jeszcze nigdy dbanie o własny rozwój nie było tak istotne, jak obecnie. Każda branża dynamicznie się rozwija, wymagając na związanych z nią osobach pozyskiwania i przyswajania dużej ilości nowych informacji. To wymaga konsekwencji i umiejętności zarządzania samym sobą oraz szybkiego uczenia się. Największy sukces są w stanie osiągnąć jedynie osoby proaktywne, które nie pozwalają na to, aby to okoliczności warunkowały o ich życiu zawodowym, ale które samodzielnie kierują swoją ścieżką kariery skupiając się na zagadnieniach, na jakie mają wpływ. Rekruterzy w konfrontacji z kandydatami na pracownika doskonale potrafią rozpoznać osobę, która posiada tego typu zasób umiejętności i nierzadko to ją właśnie rekomendują danemu pracodawcy jako najlepszą inwestycję. Dzieje się tak kosztem osób lepiej wykształconych, ale biernie nastawionych do rozwoju. Od Ciebie zatem zależy, w której grupie specjalistów się znajdujesz  – pamiętaj, że możesz to zmienić w każdej chwili!

Jak waszym zdaniem wygląda rynek pracownika w Polsce? Jakie macie doświadczenia z podejściem pracodawców do rekrutacji?

Rynek pracownika w Polsce – jak z niego skorzystać?
5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty