7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy
7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy
7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy

7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy

Wiedza specjalistyczna jest niezbędna do zdobycia wymarzonego stanowiska, ale są równiez uniwersalne umiejętności, które są istotne i nie należy ich bagatelizować. Jakie uniwersalne cechy powinieneś posiadać, aby odnieść sukces zawodowy? Jakiech jest 7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy?

Przez długi czas kładziono duży nacisk głównie na umiejętności związane bezpośrednio z wykonywanym zawodem. Oczywiście bez odpowiedniej wiedzy trudno myśleć o kroczeniu ścieżką kariery, jednak jak się okazuje, wiedza specjalistyczna bez pewnych uniwersalnych umiejętności nie doprowadzi nas na szczyt. Nad czym warto pracować i jakią wiedzę pozyskiwać, aby zdobyć przynajmniej jedną z 7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy?

1. Pracowitość – motywacja wewnętrzna, czyli postawa najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy

Jeśli praca traktowana jest jak przykry obowiązek – z pewnością nie ma możliwości dynamicznego rozwoju, tworzenia wartościowych projektów czy poszukiwania nowych rozwiązań. Umiejętność wykorzystywania w stu procentach czasu przeznaczonego na pracę jest nieoceniona. Najważniejszą kwestią jest rozwijanie swoich umiejętności produkcyjnych – czyli zdobywanie wiedzy na temat tego, w jaki sposób można zwiększyć swoją efektywność przy jednoczesnym ułatwieniu sobie pracy. Przykładowo poznawanie technik poprawiających koncentrację, czy technik pracy z ludzmi.

Pracowitość to tak naprawdę konsekwencja – realizowanie założonych celów niezależnie od napotykanych trudności, a to wiąże się z proaktywnością. Powinniśmy skupiać naszą energię na zadaniach, które jesteśmy w stanie wykonać, zamiast poświęcać czas na rzeczy, na które nie mamy wpływu. Na drodze kariery napotykamy różne wyzwania – trzeba umieć je priorytetyzować a także oceniać pod kątem tego, czy leżą one w naszym kręgu wpływu, czy poza nim.

Bardzo ważna jest tutaj równowaga – pracowitość nie polega na popadaniu w pracoholizm, czyli poświęcaniu całego swojego czasu na pracę. Pracowitość to umiejętność efektywnego pracowania na najwyższych obrotach w czasie, który na to przeznaczyliśmy.

2. Umiejętność zarządzania czasem

Czas to potencjał, który chociaż wszyscy w równym stopniu posiadamy, bardzo różnie go wykorzystujemy. Umiejętność zarządzania czasem, a raczej sobą w czasie, jest tym, co szczególnie odróżnia ludzi sukcesu od osób, które nie odczuwają pełnej satysfakcji zawodowej. Wykorzystywanie potencjału czasu ma bardzo dużo wspólnego z odpowiednią organizacją pracy. Nieodpowiednio zorganizowany pracownik bezustannie marnuje czas na poszukiwanie odpowiednich dokumentów, zdobywanie informacji, a efekty jego pracy bywają równie chaotyczne, jak metoda pracy.

Dlatego naukę zarządzania sobą w czasie należy podzielić na interwały – podobnie, jak sam czas przeznaczony na pracę. Na początku każdego zadania warto opracować plan, sprioryteryzować zadania do wykonania i przypisać do nich odpowiednią ilość czasu z drobnym marginesem zapasu. Należy pracować nad oduczeniem się nawyku prokrastynacji. Przydatne w tym okazuje się tworzenie sobie “próżni” na czas pracy: wyłączenie serwisów społecznościowych, telewizji, radia, wszelkich zbędnych komunikatów odciągajacych nas od naszego zadania. Aby w odpowiedni sposób wykorzystywać czas pracy, należy także umieć… odpoczywać. Przerwy w pracy powinny stanowić dla nas taki sam priorytet, jak wykonywanie zadań. Ciekawą techniką jest opanowanie techniki krótkich drzemek.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem, czy freelancerem – umiejętność zarządzania sobą w czasie przynosi nieocenione korzyści, z których podstawowymi są:

  • wykonywanie tej samej pracy, w krótszym czasie;
  • efektywność – wyższa jakość wykonanej pracy;
  • zmniejszenie stresu związanego z nadchodzącymi deadline’ami;
  • zmniejszenie poczucia zmęczenia.

3. Elastyczność, umiejętność szybkiej asymilacji – kompetencja zwiększająca Twoją przewagę na drodze do awansu

Elastyczność to nie tylko umiejętność dostosowania się do zaistniałych okoliczności, ale także opanowanie i umiejętność zarządzania stresem, który jest związany z poważniejszymi zmianami. Jeśli nie jesteśmy elastyczni, przejmowanie obowiązków może być dla nas przytłaczające. Wtedy podjęcie jakiejkolwiek poważnej decyzji – o zmianie pracy, przejściu na samozatrudnienie lub staranie się o awans – jest utrudnione, jeśli nie niemożliwe.

Pracodawcy cenią elastycznych pracowników, ponieważ są to osoby, które nie tracą tzw. “zimnej krwi” postawione przed skomplikowanym wyzwaniem oraz są nastawione na wyszukiwanie rozwiązań, a nie mnożenie problemów.

4. Szybka i efektywna nauka – całkowicie zapomniana wiedza z najbardziej pożądanych kompetencji  na rynku pracy

Osoba, która nie posiadła umiejętności – i nawyku! – systematycznego zdobywania nowych informacji i rozwijania się zawodowo, bezwzględnie pozostaje w tyle za osobami, dla których to naturalna część każdego dnia. W zdobywaniu nowej wiedzy nieocenione okazują się techniki wspomagające proces uczenia, takie jak szybkie czytanie , zdolność do koncentracji, znajomość mnemotechnik.

Umiejętność szybkiego uczenia się potrzebna jest także w obejmowaniu nowego stanowiska pracy, kiedy w krótkim czasie należy poznać specyfikę pracy, klientów i współpracowników.

5. Facylitacja – umiejętność radzenia sobie z konfliktami i problemami

Tę umiejętność łatwo pomylić z bezkonfliktowością, co zresztą kandydaci często robią. Konflikty są naturalną częścią relacji międzyludzkich, także zawodowych. Najlepszą z możliwych form opanowania konfliktów nie jest unikanie ich, ale zdolność do twórczego rozwiązywania – czy to poprzez mediacje, głosowanie, organizowanie burzy mózgów, czy też stosowanie innych technik facylitacyjnych.

Umiejętność ta jest przydatna zarówno na stanowisku kierowniczym, jak i tzw. szeregowym. Dzięki twórczemu rozwiązywaniu konfliktów jesteśmy odbierani przez innych jako osoby pomocne, z którymi łatwo dojść do porozumienia i nastawione na współpracę. A to – niezależnie od specyfiki naszego zawodu – zawsze jest czynnikiem niezbędnym do osiągania kolejnych etapów kariery.

6. Samodzielność – kompetencja najbardziej porządana NIE TYLKO na rynku pracy

To umiejętność, która jest niezbędna do budowania własnego biznesu. Wbrew powszechnej opinii, samodzielność jest tak samo potrzebna w pracy etatowej, jak i przy rozwijaniu własnego biznesu. Osoba samodzielna poszukuje dróg do rozwiązania swojego problemu zamiast poszukiwać ciągle pomocy u innych, kreatywnie bazuje na swoim doświadczeniu napotykając nową sytuację. Samodzielni pracownicy częściej są decyzyjnymi osobami w przedsiębiorstwach i mają znacznie większą autonomię pracy. To także oni najczęściej zakładają własną działalność.

7. Komunikatywność, czyli jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy oraz w życiu prywatnym

Ta umiejętność często mylona jest z długim rozwodzeniem się na różnorodne tematy. Tymczasem osoba komunikatywna nierzadko wcale nie należy do osób rozmownych. Komunikatywność polega na jasnym i rzeczowym przedstawianiu swojego stanowiska w odpowiedzi na czyjeś pytanie lub w trakcie konwersacji. To także zdolność dostosowania swojego słownictwa i sposobu mówienia do swojego interlokutora. Wysoka komunikatywność powinna cechować nie tylko osobę odpowiedzialną za sprzedaż i kontakt z klientami, ale także każdą osobę, która pragnie osiągnąć sukces. Starając się o wymarzone stanowisko lub zlecenie sprzedajemy w końcu własne umiejętności i siebie – bez rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych nie jest to możliwe.

Jaki jeszcze umiejętności dopisalibyście do naszych „7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy”?

7 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy
5 (100%) 6 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty