Czym są mnemotechniki? I jak je stosować - ćwiczenia

Czym są mnemotechniki? Ćwiczenia i zastosowanie

Mnemotechniki to metody zwiększenia wydajności pamięci. Większość z nich znana jest już od czasów Starożytności – stosowali je Grecy przygotowujący się do długich przemów i dysput. Jak ćwiczyć pamięć, aby była coraz lepsza?

Warto wiedzieć, że regularne stosowanie mnemotechnik pozwala nie tylko lepiej zapamiętywać, ale także przechowywać informacje i szybko się do nich odwoływać. Znacząco poprawia pracę mózgu, z czasem wpływa na polepszenie koncentracji i zwiększenie zdolności kognitywnych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ mnemotechniki angażują jednocześnie obie półkule mózgowe, a to najbardziej efektywny trening dla naszego umysłu.

Jak ćwiczyć mnemotechniki? Jak stosować je na co dzień?

Przede wszystkim – regularnie. Nie chodzi o to, aby zaśmiecać pamięć nieistotnymi datami, terminami czy informacjami. Ale mnemotechniki warto stosować nie tylko w czasie nauki do egzaminu czy przygotowywania prezentacji, ale także w dniu codziennym: zapamiętując numery telefonów do bliskich, ich daty urodzenia, cytaty z ulubionych lektur, inspirujące motta etc. Dzięki temu metody pamięciowe staną się nawykiem, po który z łatwością sięgniemy, gdy będzie to naprawdę niezbędne. Rozpoczynając pracę nad mnemotechnikami, powinniśmy poznać kilka podstawowych, aby przejść do tych bardziej złożonych. Niektóre są stosunkowo proste i nie wymagają dużego zaangażowania, inne – jak pałac pamięci – wymagają intensywnego treningu i kilku prób, aby zrozumieć mechanizm ich działania. Warto także wprowadzić system powtórek, który pozwala nam na odświeżenie zapamiętanych dzięki mnemotechnikom informacji, a jednocześnie sprawdzenie ich skuteczności.

Rodzaje mnemotechnik

Wszystkie metody poprawiania pamięci polegają na kategoryzowaniu i porządkowaniu elementów, które mają zostać zapamiętane i angażowaniu kreatywnego potencjału umysłu.

1. Akronimy – mnemotechniki i ich szybkie zastosowanie na co dzień

Tworzenie wyrazów znaczących lub nieznaczących z pierwszych liter elementów, które chcemy zapamiętać. Ważne, aby stworzony wyraz był dla nas łatwy do wymówienia i/lub napisania.

2. Metoda pierwszych liter – jak się uczyć podstawowych mnemotechnik

Polega na tworzeniu zdań, w którym każde słowo rozpoczyna się od litery będącej pierwszą literą wyrazu, jaki chcemy zapamiętać. Przydatne okazuje się to w zapamiętywaniu cięgów informacyjnych, jak np. układ planet słonecznych, kości przedramienia, elementów dobrej strategii.

3. Rymowanki i wierszyki – mnemotechniki nie tylko dla dzieci

To mnemotechnika szczególnie popularna w nauczaniu dzieci, jednak i u dorosłych znajduje zastosowanie. Nasz umysł „lubi” zdania, które się rymują, ponieważ angażujemy zmysł słuchu do wychwytywania melodii.

4. Cyfry zamiast słów – jak stosować mnemotechniki do zapamiętywania kodów PIN

Ta mnemotechnika polega na stworzeniu zdania lub kilku zdań złożonych z wyrazów, z których każdy ma odpowiednią dla zapamiętywanych liczb ilość liter. Przykładowo, liczba 3 może być reprezentowana przez słowo kot. Ta metoda może być stosowana np. do zapamiętywania PINów do kart.

5. Pałac pamięci – zastosowanie zaawansowanych mnemotechnik

To bardzo zaawansowana mnemotechnika, której naukę najlepiej rozpocząć od pokoju pamięci. Ta metoda polega na umiejscawianiu w wyimaginowanym pokoju/pomieszczeniu elementów, które mają zostać zapamiętane. Elementy te mogą być wyobrażone symbolami, co jest szczególnie przydatne w przypadku idei nie posiadających materialnych odpowiedników. Inną wersją tej mnemotechniki jest wykorzystanie zastanych elementów wystroju dobrze znanego nam pomieszczenia i przypisanie im znaczeń, które chcemy zapamiętać.

6. Spacer w myślach – jak się uczyć mnemotechniki tworząc obrazy w głowie

Mnemotechnika ta wykorzystuje zdolność umysłu do tworzenia bardzo realistycznych doznań. Chcąc zapamiętać np. słówka z obcego języka, wyobrażamy sobie ich znaczenie w formie wrażeń, jakich można doświadczyć stykając się z nimi. Najbardziej obrazowym przykładem może być tutaj jedzenie. Ale tworzenie odrealnionych światów, bawienie się skojarzeniami i możliwościami wyobraźni sprawia, że oprócz nauki, organizujemy sobie świetną zabawę, pozwalającą zapamiętać nawet najbardziej złożone kwestie.

 

Czym są mnemotechniki? I jak je stosować – ćwiczenia
4.4 (88%) 5 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty