Jak w 6 krokach zmniejszyć rotacje pracowników i przyciągać najlepszych?
Jak w 6 krokach zmniejszyć rotacje pracowników i przyciągać najlepszych na rynku?
Jak w 6 krokach zmniejszyć rotacje pracowników i przyciągać najlepszych na rynku?

Jak w 6 krokach zmniejszyć rotacje pracowników i przyciągać najlepszych na rynku?

Po latach prowadzenia firmy nagle Twoi pracownicy zaczynają przechodzić do konkurencji. Nie wiesz jak zmienić atmosferę, zmniejszyć rotacje pracowników i sprawić, aby skrzynka rekrutacyjna była zapełniona CV najlepszych kandydatów na rynku. Jeśli szukasz rozwiązania tego problemu lub chcesz go uniknąć, musisz wiedzieć na jakie aspekty ludzie zwracają uwagę przy wyborze miejsca pracy.  

Odpowiednia praca nadaje życiu sens i sprawia, że jest ono wartościowe. Natomiast nieodpowiednia – pozbawia radość życia i chęć do działania. Zapewne masz już na swoim koncie niejedno doświadczenie związane organizacją pracy i rekrutacją. Dlatego wiesz, że dla dobrych specjalistów znalezienie dobrej pracy, jest  takim samym wyzwaniem, jak dla Ciebie znalezienie dobrego pracownika. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zyskać najlepszych specjalistów, którzy podzielają Twoje zaangażowanie i pasję związaną z rozwojem firmy, zadbaj o 6 obszarów, które wpłyną na wizerunek Twojej firmy, jej organizację oraz oszczędzą Ci niepotrzebnych kosztów rekrutacji.

1. Wynagrodzenie – finansowe docenienie ma wpłyn na rotacje pracowników

Pamiętaj o tym, że jedną z głównych przyczyn dlaczego ludzie szukają pracy są pieniądze, chcą zapewnić sobie przeżycie, bezpieczeństwo i możliwości realizowania swoich planów. To co będą robić codziennie przez wiele godzin, ma im przynieść nie tylko satysfakcję, ale i wymierne korzyści finansowe. Jeśli chcesz przyjąć dobrą osobę, która wiele wniesie do firmy, musi ona otrzymać taką kwotę, która będzie dla niej zadowalająca.
O pieniądzach należy rozmawiać szczerze. Pracownicy cenią sobie jasne i określone warunki awansu, podwyżki oraz możliwość swobodnej rozmowy na ten temat w każdym czasie. Pytaj swoich pracowników jakie pieniądze się dla nich liczą oraz mów otwarcie co możesz im w danym czasie zaoferować.

2. Ludzie- rotacje pracowników mogą zmniejszyć inni pracownicy

Dla pracownika bardzo ważna jest atmosfera pracy, którą przede wszystkim tworzą ludzie. Duży wpływ na to mają m.in. wyznawane przez nich wartości, zachowania, charakter zebrań, sposób komunikowania się, codzienna atmosfera. Twoja firma stanie się wspaniałym miejscem pracy, jeśli będziesz w niej  skupiał ludzi o podobnych wartościach. Pracownicy, którzy lubią ze sobą pracować i spędzać wolny czas, nie tylko efektywniej wykonują swoje obowiązki, ale są bardziej przywiązani do miejsca pracy.

3. Możliwość nauki i rozwoju osobistego

Kolejnymi równie ważnymi elementami są rozwój i nauka. Praca, która stymuluje, stawia nowe wyzwania i co najważniejsze pomaga nabyć wiedzę potrzebną do ich pokonania jest ideałem, do którego warto dążyć. Każdy chce się rozwijać i przekraczać kolejne granice. Daj swoim pracownikom taką możliwość, pozwól im się wykazać. Pomóż im zdobyć narzędzia poprzez szkolenia czy zatrudnianie ekspertów z różnych dziedzin. Dzięki temu zyskasz nie tylko lojalne, ale także wykwalifikowane osoby, które podwyższając swoje kompetencje i umiejętności, będą lepiej wykonywać swoją pracę i dodatkowo pozytywnie wpływać na wizerunek firmy.

4.Perspektywy rozwoju zawodowego – rotacja pracowników zależy od perspektyw zawodowych

Minęły czasy, kiedy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat pracowało się w jednej firmie. Jako pracodawca musisz mieć świadomość tego, że pracownicy co jakiś czas szukają innej pracy. Musisz się z tym pogodzić! Na czym im wtedy zależy? Nowe miejsce musi spełniać ważne kryteria – dać im rozwój zawodowy, poszerzyć ich horyzonty, a w razie odejścia pewność, że pomoże im znaleźć podobne lub lepsze zatrudnienie. Ze względu na to, warto pracować nad dobrą renomą swojej firmy. Wyróżnij się na tle konkurencji. Zadbaj o to, by od samego początku zatrudniać najlepsze osoby z branży, której posiadają cechy sprawiające, że inni chcą z nimi pracować . Praca w Twojej firmie ma być prestiżem. To ma być wyróżnienie, którym można się chwalić i które otwiera przed Twoimi pracownikami drzwi innych firm. Ta rada dotyczy również małych przedsiębiorstw, w których szybciej i łatwiej zdobywa się ogromne doświadczenie na wielu płaszczyznach. Dobre referencje są dla pracowników na wagę złota.

5. Powołanie osobiste

Nie wszyscy ludzie pracują w danej branży, ze względu na zainteresowania. Często wybierają zawód, ze względów finansowych, chęci posiadania wybranych umiejętności lub spełniają marzenia rodziców. Nie oznacza to, że pracują gorzej niż pozostali. Jeśli chcemy ich zatrzymać, warto umożliwić im rozwijanie swojej pasji, która niekoniecznie jest powiązana z Twoją firmą. Dzięki temu, zdobędziesz ich sympatię i dasz im powód do tego, by praca nie była tylko smutnym obowiązkiem, z którego nie wiele mają. W konsekwencji zyskasz lojalnego pracownika, na którym Ci zależy i reputację dobrego pracodawcy. Pamiętaj, że sukcesy Twoich pracowników możesz wykorzystać na korzyść Twojej firmy! Klauzule o zakazie konkurencji, wykonywaniu innej pracy lub prowadzeniu własnej działalności, nie spowodują że pracownicy nie będą tego robić. Będą robić to w ukryciu, Ty jako pracodawca stracisz w ich oczach, a sam pracownik zacznie szukać firmy w która umożliwi mu dodatkowe działania. Jaki będzie to miało wpłyn na rotacje pracowników jest oczywiste.

6.Standard pracy – warunki pracy mają kluczowy wpływ na rotacje pracowników

Ludzie decydując się na zostanie w danym miejscu pracy biorą pod uwagę to, czy codzienne obowiązki są dla nich ważne, przynoszą im satysfakcję i sprawiają radość. Oczywiście, to czy praca jest dla danej osoby ważna i przyjemna, jest bardzo indywidualną kwestią. Jednocześnie ludzie zawsze działają najefektywniej i są najbardziej zmotywowani, gdy wiedzą dlaczego i co mają robić, maja zapewnione do tego odpowiednie narzędzia oraz czują odpowiedzialność i niezależność. Dlatego koszty nowych narzędzi czy wdrażanie standardów potrzebnych do efektywniejszej pracy Twoich pracowników traktuj jako inwestycję – czasową i finansową, która bardzo szybko Ci się zwróci.

Możesz stworzyć takie środowisko pracy, które będzie spełniało powyższe kryteria. Wiadomo, że bez względu na branżę, zdarzają się trudniejsze dni, które zniechęcają do działania. Ważne, żeby były one przeplatane pełnymi sukcesów okresami, zarówno firmy jak i pracowników. Jeśli swoją firmę stworzyłeś z pasji, a wyzwania związane z codzienną pracą są dla Ciebie źródłem satysfakcji, to tą energią z pewnością będziesz zarażał innych. A to dla wielu pracowników, będzie dobrym powodem, dla którego warto wstać z łóżka i pojawić się w pracy. Im więcej osób pracujących z Tobą będzie odczuwało podobny entuzjazm, tym lepiej. Dlatego miej to uwadze, rekrutując nowych specjalistów.

Wdrażanie powyższych punktów może zająć trochę czasu, ale warto to zrobić dla siebie, swojej firmy i dla osób, które codziennie pomagają Ci ją tworzyć.  

Nie masz nic do stracenia, możesz jedynie zyskać i  zmniejszyć rotacje pracowników .

Jak w 6 krokach zmniejszyć rotacje pracowników i przyciągać najlepszych na rynku?
5 (100%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty