Jak zacząć karierę zawodową? Sprawdzone wskazówki
Jak zacząć karierę zawodową?
Jak zacząć karierę zawodową?

Jak zacząć karierę zawodową?

Pewnie wielokrotnie słyszałeś, że wybór studiów jest najważniejszą decyzją, jaką podjąłeś jeśli chodzi o planowanie kariery zawodowej. Muszę Cię rozczarować – tak nie jest. Natomiast taką decyzją może być… rezygnacja z nich. Więc jak zacząć karierę zawodową?

Moim celem nie jest dyskredytacja idei studiów jako takich, ale bardziej ukazanie braku celowości studiowania w modelu, który obecnie jest praktykowany przez wielu młodych Polaków. Kolejne badania społeczne pokazują dysproporcję między oczekiwaniami studentów względem pracodawców, a poziomem kompetencji, jakim dysponują absolwenci.

Jak wybieramy studia?

Wyboru studiów często dokonujemy pochopnie, kierując się zdaniem najbliższej rodziny, nie skonfrontowanym z rzeczywistością obrazem jakiegoś zawodu lub z powodu hobbystycznych zainteresowań. Oczywiście nie ma nic złego w korzystaniu z porad doświadczonych osób, którym ufamy czy podążaniu za swoimi marzeniami. Problemem jednak jest brak wyraźnie wytyczonej ścieżki kariery zawodowej. A taką można wytyczyć jedynie po gruntownym przeanalizowaniu swoich słabych i mocnych stron, potrzeb i oczekiwań związanych z przyszłością. Zastanów się, czy zrobiłeś to wybierając swój kierunek studiów?

Jak studiujemy?

Z pewnością znasz wielu studentów (być może sam jesteś jednym z nich), którzy studiując kierunek X jednocześnie pracują na utrzymanie w sektorze Y. Rozbieżność między X i Y może być tak wielka, jak studiowanie marketingu i np. praca jako księgowy w korporacji z dużą rotacją pracowników. Przyjmuje się, że blisko połowa studentów pracuje w trakcie studiów, jednak znaczna część z tych osób zarabia pieniądze w sposób zdecydowanie nie związany z zawodem, który pragną zdobyć. W takim modelu postępowania teoria nie idzie wespół z praktyką – czas poświęcony na zdobywanie wiedzy, która nie jest wykorzystywana, mógłby zostać poświęcony na rozwój zawodowy.

Inny typ studenta, spotykany równie często, to osoba, która w zupełności poświęca swój czas przeznaczony na rozwój studiom. Tego typu osoby, nawet bardzo zaangażowane w swój kierunek studiów, nie podejmują pracy zawodowej. Można powiedzieć, że są teoretykami – doskonale znają przedmiot swoich studiów i mają z pewnością bogatą wiedzę z nim związaną, ale nie posiadają praktyki.

Oba modele postępowania, choć z pozoru całkiem różne, mają jedną cechę wspólną. W obu przypadkach absolwent kończąc studia nie posiada żadnego doświadczenia związanego z jego zawodem, nie wszedł jeszcze na ścieżkę kariery, ani nie poznał realiów rynku pracy.

Do czego to prowadzi?

Mając 26 lat zdecydowanie jesteśmy młodzi, jednak pracodawca ma prawo oczekiwać, że w ciągu ostatnich kilku lat oprócz wiedzy teoretycznej, zdobyliśmy także podstawy praktyczne umożliwiające nam samodzielne podjęcie pracy. Co ważniejsze – mając 26 lat masz prawo sam od siebie wymagać, aby umieć chociaż w przybliżonym zakresie odpowiedzieć na pytanie “Co chcę robić w życiu? Co jest moimi wartościami?”. Niestety, odbycie studiów w sposób bierny sprawia, że po krótkiej konfrontacji z rynkiem pracy przychodzą rozczarowania: zarobkami, brakiem możliwości znalezienia odpowiedniej posady, niekiedy zawodem jako takim, który okazuje się odmienny w praktyce niż teorii. A te rozczarowania mogą pociągnąć za sobą jedno, najgorsze – rozczarowanie sobą samym.

Jak tego uniknąć? Jak zacząć karierę zawodową krok wcześniej

Najważniejsze to zrozumieć, że popełniając błędy zdobywamy doświadczenie. Na każdym etapie swojego życia możemy odrzucić dotychczasowy schemat postępowania i zbudować nowy. Przyjmując na siebie odpowiedzialność za własną karierę zawodową niekiedy możesz być zmuszony do postępowania wbrew woli innych osób, zarzucenia praktykowanych do tej pory nawyków, a w tym odejścia ze studiów. Jeśli jesteś obecnie studentem, odpowiedz sobie na pytania:

  • Czym jest dla mnie mój kierunek studiów?
  • Czy wiem, jaki jest cel zawodowy, jaki chcę osiągnąć? Jeśli tak – jaki to cel?
  • Co zrobiłem w ciągu ostatniego roku (poza studiowaniem), aby przybliżyć się do tego celu?

Jeżeli odpowiedzi na pytanie 1 i 2 są spójne, natomiast odpowiedź na pytanie nr 3 to “niewiele” lub “nic”, koniecznie rozpocznij staż lub praktyki w odpowiedniej dla siebie firmie lub instytucji. Np. 1) Mój kierunek studiów jest dla mnie czasem na zdobycie warsztatu do wykonywania zawodu dziennikarza. 2) Chciałbym zostać reporterem specjalizującym się w tematach społecznych. 3) Niewiele. Zatem: powinienem postarać się o staż w… (lokalnej gazecie, radiu, telewizji etc.)

Jeżeli odpowiedzi na pytania 2 i 3 są spójne, ale odpowiedź na pytanie nr 1 do nich nie pasuje – sam zdecyduj, czy warto poświęcać swój czas przeznaczony na rozwój na uczenie się niepraktycznych umiejętności. Np. 1) Studia filmoznawcze są rozwijaniem moich prywatnych pasji i dają mi satysfakcję intelektualną. 2) Chciałbym założyć własną firmę specjalizującą się w tworzeniu wizerunku medialnego startujących podmiotów. 3) Wraz z kolegą założyliśmy start-up, pracujemy nad pozyskaniem klientów, mamy pierwsze publikacje branżowe w liczących się mediach i stajemy się rozpoznawalni.

Jak to zmienić?

Może być też tak, że na większość z powyższych pytań odpowiesz “nie wiem”. Wtedy koniecznie powinieneś przemyśleć takie kwestie jak:

  • Co umiem?
  • Co chciałbym umieć?
  • Jak i czy mogę się tego nauczyć?

Odpowiedzi na te pytania powinny być punktem wyjścia dla wszystkich osób planujących swoją karierę zawodową jeszcze PRZED rozpoczęciem studiów. Jeśli jednak podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu pewnego kierunku nie znając jeszcze na nie odpowiedzi – nic straconego. Powinniśmy to jednak zrobić jak najszybciej i nie bać się dokonywać radykalnych zmian, tylko taka postwa pozwoli nam dowiedzieć się jak zacząć karierę zawodową.

Studia to czas zdobywania wiedzy, a ta jest niezbędna do pewnego stawiania kroków na ścieżce kariery. Oczywiście moment ukończenia studiów to koniec nauki – kluczem do osiągnięcia sukcesu jest bezustanne szkolenie się w przedmiocie naszego zainteresowania i rozwój osobisty.

Co możemy zyskać, wiedząć jak zacząć karierę zawodową?

Przejęcie odpowiedzialności za własną ścieżkę kariery bywa trudne, ale daje realne poczucie sprawczości. Zyskujemy znaczącą przewagę na rynku pracy i w życiu osobistym nad osobami, które odkładają podjęcie tej odpowiedzialności na czas “po studiach”, a w praktyce na bardzo daleką przyszłość. Co więcej, sami sobie dajemy szansę na osiągnięcie sukcesu zawodowego, którym jest zdobycie pracy, jaka daje nam satysfakcję, adekwatną dla naszych potrzeb ilość pieniędzy i poczucie spełnienia. Czyż nie jest to wystarczająca motywacja?

Czy stało się dla Was jaśniejsze jak zacząć karierę zawodową? Macie wskazówki którymi możecie się podzielić?

Jak zacząć karierę zawodową?
5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty