Jak wybrać kurs szybkiego czytania? Wybierz właściwie!

10 przykazań szkolenia. Jak wybrać kurs szybkiego czytania?

Wybór szkoły nie jest prostym zadaniem. Poniższy artykuł ma za zadanie je ułatwić i sprawić, że kurs szybkiego czytania okaże się sukcesem. Czym zatem kierować się, wybierając miejsce nauki szybkiego czytania? Jak wybrać kurs szybkiego czytania?

1. PRAKTYCZNE doświadczenie trenera i wykorzystywanie wiedzy w życiu

Trener szybkiego czytania powinien być osobą, która swoją wiedzę praktycznie wykorzystuje na co dzień. Tylko to gwarantuje, że w dogłębny i praktyczny sposób rozumie złożone techniki, które składają się na szybkie czytanie. Poszukuj osób z pasją, które mogą pochwalić się sukcesami w życiu zawodowym i osobistym. Doświadczeni trenerzy chętnie dzielą się historiami swoich kursantów, którym szybkie czytanie przynosi efekty w życiu prywatnym i zawodowym i mają satysfakcjonujące wyniki w nauczaniu.

2. Strategia działania firmy szkoleniowej – sprawdź misje i wizje firmy

Często nie zwracamy uwagi na to, co dana firma ustanawia jako swoją nadrzędną wartość. Tymczasem ma to bardzo duże znaczenie, także w przypadku firm szkoleniowych. Zapoznaj się z misją wybranej szkoły i tym, co ma do powiedzenia na temat tego, dlaczego naucza szybkiego czytania. Bardzo łatwo rozpoznać, czy w danej firmie pracują trenerzy z powołania chcący zwiększać kompetencje swoich kursantów, czy osoby nastawione jedynie na zysk.

3. Metodologia nauki i techniki (nie tylko) szybkiego czytania  z jakich korzysta trener

Metodologia ma niebagatelne znaczenie w nauce każdego przedmiotu, umiejętności, sportu. Sprawdź, w jaki sposób Twoja szkoła przedstawia swoją metodykę nauczania i dlaczego korzysta akurat z takich narzędzi. Bez wątpienia dużym plusem jest odwoływanie się do sprawdzonych i potwierdzonych badaniami sposobów uczenia, jak oxfordzki model edukacji, który polega na wydobywaniu potencjału ucznia i wykorzystywaniu jego indywidualizmu w celu efektywnej nauki oraz medodologi wykorzytywanej przez najlepsze światowe uczelnie. Ważne jest również czy szkoła chętnie dzieli sie tą wiedzą i pokazuje swoje techniki i umiejętności, na stronie internetowej, blogu, podczas rozmowy czy na otwartych wykładach.

4. Badanie potrzeb – indywidualne podejście

Dobra szkoła powinna posiadać w ofercie kursy dla różnych grup oraz potrafić i sprawdzać indywidualne potrzeby każdego kursanta, aby dostosowywać kurs do jego potrzeb. Przykładowo, trener powinien kłaść nacisk na inne aspekty, jeśli szkoli managerów, inne, jeśli specjalistów z określonej dziedziny, a już całkiem odmienne w przypadku dzieci.

5. Nauka praktycznej umiejętności

Teoria to tylko część procesu nauki. Jej poznanie jest istotne, jednak prawdziwe rezultaty osiągamy dopiero wtedy, kiedy zaczynamy wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w życiu, najlepiej zaczynając pod okiem profesjonalistów. Wskaźnikiem dobrej szkoły jest to, czy zajęcia uczą Cię praktycznych umiejętności i czy trener nie tylko przekazuje Ci wiedzę i techniki szybkiego czytania, ale również pomaga w praktycznym ich wdrożeniu w życie codzienne.

6. Wdrożenie zdobytych umiejętności w życie

Wiemy, że wiedza jest martwa, dopóki nie przerodzi się w umiejętność wykorzystywaną w życiu. Dlatego wybierając szkołę sprawdzajmy, jak wielki nacisk kładzie na dodatkowe umiejętności pomagające trwale wdrożyć nową umiejętność – zdolność koncentracji, planownie, zarządzanie sobą w czasie, wdrażanie nawyków, umiejętność motywacji, czy komunikacja.

7. Jak wybrać kurs szybkiego czytania? Wykład, szkolenie, czy kurs?

Wybierając szkołę szybkiego czytania staniemy także przed podjęciem decyzji, w jakiej formie chcemy przyswajać. Obecnie najpopularniejszą formą są bez wątpienia wykłady, których główną zaletą jest duża dawka wiedzy teoretycznej. Niestety, znacznym minusem wykładów jest fakt, że interakcja między kursantami, a prowadzącym specjalistą, sprowadza się do stosunkowo krótkich pytań i odpowiedzi pod koniec wydarzenia oraz braku ćwiczeń i praktycznej formy. Bardziej efektywną formą uczenia się są szkolenia, w trakcie której uczestnik poznaje zarówno teorię szybkiego czytania, jak i ma okazję do zapoznania się z ćwiczeniami praktycznymi. Najbardziej optymalne są jednak intensywne kursy, na które poza przekazywaniem wiedzy, uczestnik pozna ćwiczenia, pomagające mu lepiej przyswoić i utrwalić nową umiejętność oraz warsztat mają nauczyć i trwale wdrożyć praktycznej umiejętności z uwzględnieniem zadań i celów do osiągnięcia.

8. Rodzaj i forma kursu

Zawsze najbardziej efektywne jest bezpośrednia praca z trenerem na kursach stacjonarnych lub zajęciach indywidulanych, w których kursant ma możliwość bezpośredniego kontaktu z trenerem, wypracowania idywidualnego modelu nauki i wykorzystywania umiejętności. Dodatkowo kurs rozłożony w czasie umożliwia spokojne i trwałe przyswajanie i utrwalanie wiedzy oraz odkrywanie nowych wyzwań, które na bieżąco mogą być rozwiązywane razem z profesjonalistą. Dodatkowo tylko regularne i systematyczne ćwiczenie pod okiem specjalisty pozwala na trwałe wdrożenie pozytywnych nawyków.

9. Referencje i opinie kursantów

Warto zapoznać się z opiniami uczestników kursów organizowanych przez daną firmę. To umożliwia poznanie indywidualnego spojrzenia i skonfrontowanie go z naszymi oczekiwaniami.

10. Gwarancja rezultatu

Nikt nie lubi kupować przysłowiowego „kota w worku”. Sprawdź koniecznie, jakie rezultaty gwarantuje wybrana przez Ciebie szkoła. Powinny się na nie składać czas, jasne kryteria, jakie musisz spełnić jako uczeń (np. wykonywanie ćwiczeń w domu) i poziom umiejętności, który osiągniesz stosując się do zaleceń kursu.

Wiesz już jak wybrać kurs szybkiego czytania?

10 przykazań szkolenia. Jak wybrać kurs (nie tylko) szybkiego czytania?
5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty