Jak szybko się uczyć? Czym jest skuteczna, efektywna i szybka nauka

Jak szybko się uczyć? Czym jest skuteczna, efektywna i szybka nauka

Pojęcia skutecznej i efektywnej nauki stosowane są zamiennie, tymczasem oznaczają dwie różne wartości. Efektywna nauka zawsze jest skuteczna, ale już skuteczna, niekoniecznie musi być efektywna. Wydaje Ci się to skomplikowane? Nie wiesz jak szybko się uczyć? To prostsze, niż myślisz!

Czym jest SKUTECZNA nauka?

Nauka, aby można było nazwać ją skuteczną, powinna przynieść oczekiwany przez nas rezultat. Tradycyjnym modelem mierzenia skuteczności nauki są sprawdziany i klasówki w szkołach oraz egzaminy na studiach i w późniejszym życiu zawodowym. Mniej skodyfikowanym sposobem mierzenia skuteczności są nasze indywidualne oczekiwania co do stopnia opanowania danej umiejętności, przykładowo sprawności językowej, zwiększenia tempa czytania, przebiegnięcia wyznaczonego dystansu etc. Skuteczne działanie to działanie zakończone sukcesem, którym jest nic innego, tylko realizacja wcześniej ustalonego celu.

Czym jest EFEKTYWNA nauka?

Efektywna nauka to taka, która jest nie tylko skuteczna, ale także ekonomiczna. Czyli oceniając efektywność nauki powinniśmy wziąć pod uwagę środki, które zostały zainwestowanie w osiągniecie celu, jakim było np. opanowanie pamięciowe danego materiału. Takimi środkami bez wątpienia jest czas, ilość niezbędnych powtórzeń materiału, niekiedy także finanse, jeśli odbywamy płatny kurs. Najbardziej efektywną nauką jest zatem ta, która w stosunkowo krótkim czasie pozwoli nam na dogłębne poznanie materiału bez nadmiernego eksploatowania naszych sił, a przysporzy nam satysfakcji i zadowolenia płynącego z osiągnięcia zamierzonego celu.

Skuteczność, a efektywność

Warto wspomnieć, że tradycyjne mierzenie rezultatów nie jest dobrą miarą do mierzenia skuteczności nauki, jeśli poważnie myślimy o rozwoju osobistym i zawodowym. Z pewnością wiele razy w życiu doświadczyliśmy losowości, jaka rządzi egzaminami i która jest daleka od obiektywnego ocenienia naszych umiejętności. Dlatego wyznaczając sobie cele dla nauki powinniśmy określać je bardzo precyzyjnie z indywidualnej perspektywy. Oczywiście egzaminy są istotne w osiąganiu kolejnych szczebli w karierze, ponieważ są potwierdzeniem naszych dokonań, jednak nie powinniśmy bazować jedynie na tytułach i dyplomach w planowaniu własnej ścieżki rozwoju.

Dążąc do odpowiedzi na pytanie – jak szybko się uczyć oraz do osiągnięcia równowagi między skutecznością a efektywnością, powinniśmy brać pod uwagę jasno wytyczone cele i dokładnie badać inwestowane środki oraz czynione postępy. W przypadku nauki może się to wydawać z pozoru trudnym zadaniem, jednak w istocie sprowadza się do systematyczności i umiejętności rozplanowania pracy. Warto zawsze pamiętać o tym, że efektywna nauka jest przyjemna i nie sprawia wielkich trudności – skuteczna, ale nieefektywna nauka już niekoniecznie. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć jak szybko się uczyć? Muszi uwzględnić poniższe rady.

Techniki szybkiej nauki – ćwiczenia na skuteczną i efektywną naukę

Efektywna nauka nie wymaga inwestowania dużych ilości czasu, pod warunkiem stosowania odpowiednich metod. Jak szybko się uczyć, aby uczyć się efektywnie i skutecznie? Jakie rozwiązania będą pomocne?

1. Mnemotechniki – czyli skuteczna nauka w każdym momencie

Znajomość mnemotechnik pozwala na kilkukrotne przyspieszenie nauki. Przede wszystkim, usprawniając naszą pamięć, zmniejszamy ilość powtórzeń danego materiału niezbędnych nam do jego pamięciowego opanowania. Po drugie,  mnemotechniki pozwalają na szybkie przywoływanie faktów, bez długiego i żmudnego procesu poszukiwania posiadanych już przez nas informacji. Jeśli chcesz dowiedzeić się wiecej na ten temat i poznać konkretne mnemotechniki zajrzyj do artykułu „Czym są mnemotechniki? I jak je stosować –  ĆWICZENIA” 

2. Mapy myśli – czyli efektywna nauka dzięki notatkom

Sprawne tworzenie map myśli i notowanie nielinearne pozwala na szybkie sporządzanie notatek, dzięki którym pozwalają na lepsze łączenie ze sobą faktów, wydarzeń, informacji. To niezawodny sposób na usprawnienie pracy naszego umysłu. Dobrze skonstruowane mapy myśli zwiększają ilość połączeń neuronowych w naszym mózgu, pozwalają na błyskawiczne odświeżenie informacji poprzez odwołanie się do znanych schematów. Cała tajemnica skuteczności map myśli tkwi w skupieniu się na słowach kluczowych, od których odchodzą rozgałęzienia ze skojrzeniami, co pozwala na pełne wykorzystanie naszej pamięci. Oszczędność czasu i wysiłku przy prawidłowym zastosowaniu tej metody jest nieoceniona.

3. System powtórek – czyli szybka nauka oraz trwałe rezultaty

Niezależnie od ilości stosowanych medot które pomagają w lepszym zapamietywaniu informacji, każda umiejętność i pozytywny nawyk wymaga powtórzenia go w regularnych odstępach czasu. Świetnie pokazał to Hermann Ebbinghaus w swoich badaniach, w których opisał „krzywą zapominania”. Wykres dzięki któremu w przybliżeniu możemy, ocenić kiedy dana informacja będzie przez nas zapomniena.

 Jeśli chcesz, żeby wiedza na trwałe została w Twojej głowie, pamiętaj że powtórzyć ją:

 • bezpośrednio po skończonej nauce
 • godzinę po nauce
 • 24h po
 • 3 dni po
 • 7 dni po
 • 14 dni po
 • 30 dni po
 • 3 miesiące po
 • 6 miesięcy po

Świetną metodą na regularne i częste powtórki jest przekazywanie wiedzy i odpowiadanie czego się nauczyłeś swoim współpracownikom lub znajomym! Poza utrwaleniem informacji zwiększysz również swoją elokwencje i być może zainspirujesz kogoś do nauki nowej umiejętności. 

Mózg przeciętnego człowieka jest w dzisiejszych czasach przeładowany bodźcami, dlatego nieużywane umiejętności zostają z czasem zastąpione nowymi, praktykowanymi. Można to porównać w obrazowy sposób do czyszczenia dysku komputera z nieużywanych plików. Jeśli zależy nam na trwałym opanowaniu danej umiejętności, powinniśmy systematycznie ją pielęgnować. Sprawny system powtórek, zgodnie z zasadą efektywności, nie zajmuje dużo czasu, jednak pozwala na wysokie zachowanie sprawności.

4. Koncentracja – czyli klucz do skutecznej i efektywnej nauki

Bez koncentracji nie ma edukacji, a tym bardziej miejsca na efektywną i skuteczną naukę. Skupiania swojej uwagi na przedmiocie nauki można się nauczyć i wbrew pozorom nie sprowadza się to jedynie do wyłączenia telefonu i odseparowania się od rozpraszających bodźców. Istnieją techniki kontemplacyjne zwiększające możliwości kognitywne i pozwalające na pełne zaangażowanie wszystkich sił do jednej czynności, jaką jest przykładowo nauka. Podobnie jednak jak w przypadku wszystkich innych umiejętności – koncentracja także wymaga regularnych ćwiczeń.

5. Środowisko pracy i jego wpływ na to jak szybko się uczyć

Na skuteczność i efektywność naszej nauki, ma wpływ nie tylko sposób w jaki się uczymy, ale także miejsce naszej nauki. Pamiętaj, żeby zawsze przez jej rozpoczęciem:

 • uporządkować pokój i biurko – rzeczy porozrzucane po całym pokoju to straszne rozpraszacze, które obniżają poziom naszej koncentracji 
 • przewietrzyć pokój – świeże powietrze to świetny przyjaciel naszego mózgu, pamiętaj aby podczas nauki wietrzyć pomieszczenie regularnie
 • zapewnić odpowiednie oświetlenie – złe oświetlenie męczy nas wzrok, co automatycznie zmniejsza poziom naszego skupienia
 • postaw na biurku szklankę wody – nasz organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia podczas nauki, szklanka wody pozwoli Ci na bieżąco uzupełniać płyny bez odrywania się od nauki i nieustannych wycieczek do kuchni

6. Motywacja i nastawienie do efektywnej nauki

Najczęstrze problemy jakie występują podczas nauki to szybkie i sprawnę zabranie się za nią oraz poświęcenie na nią odpowiedniej ilości czasu, dlatego żeby zwiększyć swoją motywację przed rozpoczęciem nauki odpowiedz sobie na pytania:

 • dlaczego chce się tego nauczyć?
 • dlaczego jest to dla mnie ważne?
 • czy mam wszytsko czego potrzebuje, żeby się tego nauczyć? Jeśli odpowiedz brzmi NIE  czego konkretnie jeszcze potrzebuje i jak mogą to zdobyć?

Jeśli masz problem z odpowiedzią na te pytania, zastanów się czy chcesz się uczyć tej rzeczy i czy nie lepiej zająć się czymś bardziej użytecznym. Czymś w czym widzisz wartość, czego realnie potrzebujesz i do czego masz motywację.

7. Przygotowanie do skutecznej nauki

 • ustal cele i oczekiwania związane z nauką. Wypisz szczegółowy cel nauki np. „Chce nauczyć się tworzyć język korzyści, aby lepiej pomagać moim klientom, przez poprawianie ich wyników sprzedaży. Dzięki tej umiejętności podniosę efektywność mojej pracy zawodowej”. Pomoże Ci to skupić się na odpowiednich fragmentach i wyłapaniu najbardziej użytecznych dla Ciebie informacji.
 • wypisz co już wiesz na ten temat. W nauce występuje tzw. Efekt kuli śnieżnej: Im więcej wiem na dany temat, tym łatwiej uczę się nowych rzeczy związanych z tym tematem. Przypomnienie i wypisanie tych rzeczy, pomoże nam w lepszym zapamiętywaniu nowej wiedzy przez automatyczne kojarzenie i łączenie ich z tym co już wiemy na dany temat.
 • przejrzyj i przekartkuj książkę / materiały z których będziesz się uczyć. Pozwoli Ci to lepiej rozeznać się w strukturze i charakterze materiałów. Zwróć uwagę na spis treści, nagłówki, podsumowania, ilustracje czy wykresy. Bardzo często szczegółowe przejrzenie materiałów pozwala na zdobycie nawet 90% informacji których szukamy.
 • określ czas i zakres materiału który chcesz w nim przyswoić. Pamiętaj, że wyznaczony czas i zakres materiału ma pomóc Ci w nauce, a nie ograniczać i skłaniać do szybkiej, ale nieskutecznej nauki. Dlatego jeśli czas na zadanie okazał się niewystarczający, zweryfikuj go, żeby sprawdzić czy na pewno był za krótki, czy w procesie pojawiły się inne rzeczy które przeszkodziły w zrealizowaniu celu. Planowanie czasu na przyswojenie danej partii materiału ma pomoc w stosowaniu Prawa Parkinsona: Wykonywana praca rozszerza się tak, by wypełnić czas dostępny na jej ukończenie. Precyzyjnie określone ramy czasowe pomagają w walce z prokrastynacją,  pozwalają na lepsze zmotywowanie się do pracy nad daną czynnością oraz nadanie jej większego priorytetu, dzięki czemu poprawia się nasza koncentracja i nie wybijamy się z procesu pracy, na rzecz mniej istotniejszych czynności .

Szybkie czytania, a efektywna i skuteczna nauka

Techniki szybkiego czytania z pewnością pozwalają na szybsze przyswajanie materiału z racji mniejszego angażowania zasobów czasowych poświęconych na lekturę. To jednak nie wszystkie pozytywy płynące z opanowania szybkiego czytania, umiejętność szybkiego czytania rozwija i usprawnia pracę naszego mózgu, co automatycznie poprawia naszą pamięć i ułatwia skuteczną i efektywną naukę. Jednak dopiero synergia umiejętności szybkiego czytania z metodami skutecznej i efektywnej nauki oraz technikami koncentracji z położeniem dużego nacisku na wdrożenie nawyku regularnego i systematycznego ćwiczenia nabytych umiejętności, przynosi nam naprawdę wymierne korzyści i pozwala na przyśpieszenie nauki oraz naszego rozwoju.

Wiesz już jak szybko się uczyć? Potrafisz odróżnić efektywną od skutecznej nauki? Podziel się swoimi wnioskami i doświadczeniem w komentarzu, abyśmy wszyscy mogli z nich skorzystać i dowiedzieć się więcej na temat jak szybko się uczyć.

 

Jak szybko się uczyć? Czym jest skuteczna, efektywna i szybka nauka
5 (100%) 6 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty