Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja
Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja
Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja

Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja

Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci osiągnęły w życiu sukces. Ponieważ nikt z nas nie potrafi przewidywać przyszłości, trudno jest odpowiedzieć na pytanie – jak rozwijać talent u dziecka? Jest jednak sposób, aby zwiększyć szanse naszej pociechy na powodzenie – niezależnie od wyzwań, jakie przed sobą postawi.

Więc jak rozwijać talent u dziecka?

Czy słyszeliście o teście marshmallow? Po raz pierwszy został przeprowadzony ponad pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych, przez jednego z najbardziej zasłużonych dla psychologii doktorów – Waltera Mischela. Eksperyment był bardzo prosty: dzieci z wybranej grupy zamykano pojedynczo w pokoju, w którym znajdował się jedynie stół i krzesło. Na stole kładziono pyszną piankę marshmallow. Dzieci miały za zadanie wytrzymać 15 minut i po tym czasie dopiero mogły zjeść piankę oraz w bonusie dostać jeszcze jedną. Jeśli przed upływem wyznaczonego czasu zjadały piankę – nie otrzymywały drugiej jako nagrody.

Dzieci, które wzięły udział w eksperymencie, były obserwowane przez następne lata, aż do wieku dorosłego. W prosty sposób psychologowie zauważyli korelację między nieuleganiem pokusie, a powodzeniem w życiu, Te z dzieci, które umiały wytrzymać kwadrans i otrzymały dwie pianki zamiast jednej, w życiu znacznie częściej osiągnęły sukces niż dzieci, które “oblały” test odroczonej gratyfikacji.

Test marshmallow- czyli dlaczego “silna wola” nie istnieje?

Test marshmallow przez dłuższy czas był błędnie interpretowany. Uważano, że dzieci, które umiały oprzeć się pokusie były po prostu charakterologicznie “uposażone” w silną wolę, która dawała im przewagę nad innymi.

Tymczasem powtórzenie eksperymentu z pewnymi zmiennymi wykazało, jak bardzo się mylono. Do powtórki testu podzielono dzieci na dwie grupy. Eksperyment przeprowadzany na pierwszej, przebiegał tak samo i wykazał podobne wyniki: jedna trzecia dzieci oparła się pokusie, podczas gdy dwie trzecie jej uległy i zjadły piankę.

Dzieci z drugiej grupy zostały wcześniej odpowiednio przeszkolone. Pokazano im proste sposoby na to, w jaki sposób można opanowywać swoje chęci – innymi słowy, przekazano im wiedzę na temat umiejętności. Następnie przystąpiono do eksperymentu. W tej grupie ponad połowa dzieci wytrzymała walkę z pokusą i dostała drugą piankę w nagrodę.

Ten prosty test dowiódł, że “silna wola” nie jest wrodzoną cechą osobowości, ale może być nabyta w drodze nauki. To wielkie odkrycie zmienia bardzo wiele w życiu każdego z nas – oraz daje wiele możliwości pragnącym szczęścia dla swoich dzieci, rodzicom.

Odroczona gratyfikacja – talent nie ma znaczenia, liczą się umiejętności.

Jeśli zależy nam na powodzeniu naszych dzieci, powinniśmy uposażać je w wiedzę i praktyczne umiejętności, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Jest ich wiele, jednak to znacznie lepsza perspektywa, niż poleganie na przekonaniu, że cechy charakteru są zdeterminowane i warunkują nasze życie.

W pierwszej kolejności powinniśmy uczyć dzieci właśnie tego – odpowiedzialności za własny los i przekonania, że mogą świadomie kierować swoim życiem. Po drugie, przekazujmy im wiedzę na temat tego, że droga do sukcesu bywa niekiedy długa, ale warto szukać w sobie motywacji, aby nią podążać – to klasyczna odroczona grafyfikacja. Na koniec, warto zadbać o to, aby wiedziały, jak stawiać czoła przeciwnościom losu i opierać się rozpraszającym pokusom.

Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja

Zamiast zadawać sobie pytanie, czy nasze dziecko ma talent, warto zapytać: czy ma niezbędne do osiągnięcia celu umiejętności? Zamiast zastanawiać się, czy osiągnie w życiu sukces, lepiej zastanowić się, czy wie, jak budować wewnętrzną motywację? Jeśli odpowiedź na jedno lub drugie pytanie jest “nie” – nic straconego! Ciągle jest czas na to, aby nad tym tematem popracować wraz z pociechą.

Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja
5 (100%) 4 głosów

Jedna odpowiedź do “Jak rozwijać talent u dziecka? Test marshmallow i odroczona gratyfikacja”

  1. Karina pisze:

    Talent trzeba szlifowac i to jest zadanie rodzicow. To my jestesmy od tego by obserwowac swoje dziecko i podstawiac mu mozliwosci pod nos. Sama zdecydowalam by moja corka poszla na lekcje spiewu do muzofilli. Efektem tego jest nei tylko piekny wycwiczony glos, ale tez ogromna chec do walki i determinacja by osiagnac sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty