Czym jest szybkie czytanie? Zobacz jak praktyczna to umiejętność!

Co to jest szybkie czytanie? Techniki, ćwieczenia, opinie, program nauki

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest szybkie czytanie, dowiesz się z poniższego artykułu. Postaram się rozwiać najczęstsze wątpliwości, które związane są z tym tematem.

Czym jest szybkie czytanie? Co to jest szybkie czytanie?

Szybkie czytanie jest umiejętnością, którą można nabyć poprzez profesjonalnie ułożony program ćwiczeń. Umożliwia kilkukrotnie szybsze zapoznawanie się z partiami materiału. Pozwala także na efektywne zapamiętanie treści, które zostały przeczytane.

Jak opanować szybkie czytanie?

Metodą przynoszącą gwarantowane efekty jest uczęszczanie na profesjonalnie opracowany kurs. Podstawy szybkiego czytania można opanować także w domu, zapoznając się z ebookami czy artykułami pisanymi przez specjalistów, jednak naprawdę spektakularne efekty oraz utrwalenie umiejętności można uzyskać tylko pod okiem profesjonalistów. Profesjonalni trenerzy znają tajniki pedagogiczne, których nie jesteśmy w stanie odtworzyć w domu. Dodatkowo posiadają niezbędną wiedzę, która pozwala na ominięcie kluczowych problemów, często zniechęcających do dalszej nauki osoby początkujące.

Opanowanie szybkiego czytania jest jednak niemożliwe bez zaangażowania ze strony ucznia. Regularne i systematyczne ćwiczenia są niezbędne do satysfakcjonującego opanowania tej umiejętności.

Na czym polega szybkie czytanie?

Na szybkie czytanie składają się dwa aspekty: fizyczny i psychologiczny. Fizyczny, ponieważ opanowanie technik szybkiego czytania zakłada odzyskanie czasu dotychczas traconego na nadmierny ruch gałek ocznych. Psychologiczny, bo szybkie czytanie to pozbycie się pewnych nawyków i wyrobienie w sobie nowych, pozytywnych.

W trakcie klasycznego czytania nasz wzrok przesuwa się z lewa do prawa, słowo po słowie, linijka po linijce. Kurs szybkiego czytania uczy, jak obejmować wzrokiem większe partie tekstu: na początku kilka słów na raz, następnie kilkanaście, aż do osiągnięcia efektu kilku linijek. Mistrzowie w szybkim czytaniu potrafią za jednym razem objąć wzrokiem całą stronę tekstu. Obejmowanie wzrokiem tekstu to jedno, ale rozróżnianie pojedynczych słów, to drugie. Większość z nas czytając, automatycznie w głowie „wymawia na głos” czytany tekst. To sprawia, że tracimy nawet trzykrotnie więcej czasu na jego przeczytanie. Techniki szybkiego czytania pomagają usunąć ten nawyk i zastąpić go bezpośrednim przekładaniem liter na rozumienie idei.

Szybkie czytanie, a rozumienie tekstu

Wiele osób martwi się, że szybkie czytanie to umiejętność, która wprawdzie pomaga w krótkim czasie przeskanować tekst, ale niekoniecznie dogłębnie go zrozumieć. Tymczasem dobrze przyswojone techniki szybkiego czytania zwiększają wręcz umiejętności kognitywne związane z absorbowaniem informacji z tekstów. Nasz umysł fizjologicznie nastawiony jest na pozwanie i szybkie przetwarzanie informacji. Niekiedy wpojone w toku tradycyjnej nauki umiejętności blokują nasze naturalne zdolności. Dobrym przykładem jest tutaj przekonywanie, że najlepszą metodą nauki jest siedzenie nad książkami w pozycji wyprostowanej przy biurku. Tymczasem najnowsze badania potwierdzają, że większość osób lepsze efekty w nauce osiąga w trakcie stania, leżenia, a nawet wykonywania ćwiczeń fizycznych. Podobnie jest z czytaniem: umysł nie potrzebuje rozumieć każdego ze słów, aby zrozumieć fakty zawarte w danym materiale. Co więcej, nie potrzebuje tego także po to, aby je utrwalić, zapamiętać i w późniejszym terminie swobodnie się do nich odwoływać. Techniki szybkiego czytania uczą zatem wydobywać potencjał umysłu i go wykorzystywać.

Czym jest skuteczna nauka?

Skuteczna nauka to stosunkowo szybkie zapoznawanie się z partiami materiału, przetwarzanie ich, utrwalanie, a następnie skuteczne ich wykorzystywanie. Warto wiedzieć, że skutecznej nauki można się tak samo nauczyć, jak każdej innej umiejętności. Jedną z technik wspomagającą wykształcenie tej umiejętności, jest szybkie czytanie.

Szybkie czytania, a skuteczna nauka

Szybkie czytanie nie polega jedynie na skróceniu czasu potrzebnego do przeczytania danego tekstu. Jest związane także ze zwiększeniem wydajności kognitywnych umysłu. To zdecydowanie przekłada się na zwiększenie skuteczności w nauce i pracy. Tradycyjne metody nauki zakładają kilkukrotne czytanie danego materiału, aby opanować go w stopniu pozwalającym na płynne opowiedzenie o danym temacie. W przypadku pamięciowego opanowania materiału – przykładowo wiersza, przemowy, wystąpienia konferencyjnego – możemy potrzebować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy przeczytać dany tekst, nim go zapamiętamy. Tymczasem na technikę szybkiego czytania składają się także mnemotechniki, zgodne z fizjologicznym funkcjonowaniem umysłu.

Od czego zależy szybkość czytania?

Przede wszystkim, dużą rolę odgrywa wprawa czytającego – osoba czytająca dużo różnorodnych tekstów, z pewnością ma większą sprawność czytelniczą niż ktoś, kto sięga po materiał pisany raz na czas. Dodatkowymi czynnikami są umiejętność obejmowania wzrokiem większej partii tekstu, brak powtarzania w głowie czytanego tekstu, nieskupianie się na każdym wyrazie z osobna, umiejętność szybkiego kojarzenia faktów i łączenia grup wyrazów w pojęcia. Wszystkich tych technik można się nauczyć!

Na czym polegają techniki szybkiego czytania?

Wszystkie techniki szybkiego czytania polegają na lepszym wykorzystywaniu naturalnych umiejętności mózgu, pozbycia się potrzeby powtarzania tekstu w głowie oraz skupiania się na nieistotnych dla całości szczegółach, jak zaimki, pojedyncze niezrozumiałe wyrazy etc. Następnie opanowuje się obejmowanie wzrokiem coraz większych partii tekstu. Na tym etapie do kursu szybkiego czytania włączane są także memotechniki umożliwiające zapamiętywanie i kojarzenie faktów oraz elementy pozwalające lepiej i efektywniej koncentrować się na wykonywanej czynności.

Szybkie czytanie – czy warto nauczyć się tej umiejętności?

Czas jest dzisiaj niezwykle cennym zasobem. Szybkie czytanie pozwala efektywnie zarządzać sobą w czasie – zarówno rozrywkowo, jak i zawodowo. Dzięki technikom szybkiego czytania zapoznanie się ze wszystkimi pozycjami ulubionego autora nie będzie już stanowiło wyzwania. Podobnie stanie się z duża ilością materiału przed konferencją, ważnym wystąpieniem, przygotowaniem prezentacji. Osoby, które opanowały szybkie czytanie w stopniu zaawansowanym zauważają także poprawę w zapamiętywaniu informacji pochodzących z innych kanałów oraz lepsze koncentrowanie się na wykonywanych zajęciach.

Dla kogo jest szybkie czytanie?

Dla każdego, bez wyjątku. Profesjonalne kursy szybkiego czytania dostosowane są do potrzeb każdej grupy wiekowej – dzieci, nastolatków, studentów, osób młodych, dojrzałych i seniorów. Dla osoby z każdego przedziału wiekowego umiejętność szybkiego czytania przynosi konkretne korzyści, związane nie tylko z lepszym gospodarowaniem czasem, ale także efektywniejszą nauką i większą satysfakcją z lektury.

Korzyści z umiejętności szybkiego czytania

Do korzyści płynących z szybkiego czytania zaliczamy zdobycie czasu na inne czynności, polepszenie zdolności koncentracji, zapamiętywania, kojarzenia faktów i umiejętność skutecznej nauki. Co bezpośrednio wpływa na podniesienie standardu naszego życia i przyśpieszenia kariery. Permamentne zdobywanie wiedzy, rozwój oraz odpowiednia edukacja nie tylko zapewnia szybszy rozwój i lepsze wyniki w nauce, pomoga w wyrobieniu odpowiednich nawyków, które mogą zdecydować o szczęściu, sukcesie w życiu zawodowym i prywatnym. Budując trwałą wewnętrzną wartość opartą na jego wiedzy i umiejętnościach.

Przedsiębiorcy deklarują, że elastyczność i umiejętność szybkiego uczenia się to kluczowe kompetencje decydujące o zatrudnieniu i awansie, których brakuje kandydatom i pracownikom w ich firmach. Bill Gates i Warren Buffett – najbogatsi według „Forbes” ludzie świata, uważają szybkie czytanie za najważniejszą umiejętność w biznesie.

Gdzie warto szukać pomocy w nauce szybkiego czytania?

Wiedzę na ten temat można zdobyć samodzielnie z wielu źródeł –  artykuły, ebook, nagrania video. Zdecydowanie najlepiej sięgać po metody opracowana przez profesjonalistów i zapisać się na kurs szybkiego czytania w naszym mieście. Praca pod okiem profesjonalisty przynosi najszybsze i najtrwalsze efekty, a Ty masz gwarancję że ćwiczysz w odpowiedni sposób i nie ryzykujesz wyrobienia sobie złych nawyków.

Kurs szybkiego czytania – jak wybrać?

Szybkiego czytania nie da się opanować w kilka spotkań – dlatego profesjonalne kursy trwają co najmniej kilka tygodni i są intensywne. Warto zapoznać się z sylwetkami nauczycieli, ich doświadczeniem, dotychczasowymi osiągnięciami i proponowaną przez nich metodyką. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „Jak wybrać kurs szybkiego czytania?”

Jak ćwiczyć szybkie czytanie?

Regularnie i dobrze! Przy nauce szybkiego czytania trzeba pamiętać, że jest to umiejętność w którą musimy włożyć dużo swojej pracy. Trener pomaga dobrać nam ćwiczenia i nadzoruje, aby wykonywać je w odpowiedni sposób, aby nie nauczyć się złych nawyków. Pomaga maksymalnie przyśpieszyć proces nauki tej umiejętności, utrwalić ją i trwale wdrożyć w nasze życie codzienne, reszta sukcesu zależy od nas i naszego zaangażowania! Jeśli chcesz poznać bardziej zaawansowane techniki szybkiego czytania zapoznaj się z ofertą kursów w Twoim mieście. 

Ile słów na minutę czyta przeciętny człowiek? Jaki jest rekord szybkiego czytania?

Przeciętny człowiek czyta około 200 słów na minutę. Proste ćwiczenia szybkiego czytania mogą w bardzo krótkim czasie podnieść naszą prędkość nawet do 1500 słów na minutę, ale rekord szybkiego czytania wynosi ponad 110 000 słów na minutę! EFEKT ZALEŻY OD TWOJEGO ZAANGAŻOWANIA!

Szybkie czytanie dla dzieci i młodzieży

Szybkie czytanie przynosi znaczące efekty w poprawie zapamiętywania u dzieci i młodzieży. Ponadto gwarantuje skuteczną i mniej stresującą naukę, budując trwałą wewnętrzną pewność siebie opartą na wiedzy i umiejętnościach.  Kurs szybkiego czytania to zdecydowanie świetna opcja dla każdego dziecka. Im dziecko wcześniej zdobędzie tę umiejętności tym większy będzie miało to wpływ na jego rozwój. Odpowiednia edukacja dziecka nie tylko zapewni mu szybszy rozwój i lepsze wyniki w nauce, ale także pomoże mu w zdobyć odpowiednie umiejętności, które mogą zdecydować o szczęściu i sukcesie w życiu zawodowym i prywatnym oraz pomoże nie urtwalać złych nawyków związanych z czytaniem, których niestety uczą w szkołach.
Jedynym warunkiem rozpoczęcia takiego kursy w tym wieku, jest posiadanie podstawowych umiejętności czytania przez dziecko, często szkoły szybkiego czytania które mają w ofercie kursy szybkiego czytania i efektywnej nauki dla dzieci oferują pomoc w przyśpieszeniu tego procesu.

Szybkie czytanie, a dysleksja

Dysleksja nie stanowi problemu w nauce szybkiego czytania. Zauważono, że przyswojenie technik szybkiego czytania oraz efektywnej nauki bardzo często stanowi rozwiązanie problemów z dysleksją, przez poprawę umiejętności koncentracji na tekście, zmniejszenie problemów z przyswajaniem zasad ortografii i interpunkcji oraz zwiększenie motywacji i przyjemności na nauki.

Wiele przypadków dyslektyków pokazuje, że są to osoby o tak zwanym myśleniu wielopoziomowym, ponad przeciętnej inteligencji, z ogromnymi predyspozycjami i umiejętnościami (myślenie obrazami, korzystanie z umiejętności przetwarzania doznań percepcyjnych, dużo wrażliwość na bodźce czy wykorzystywanie wszystkich zmysłów) którym wystarczy pomóc wypracować własny styl uczenia, aby mogły rozwijać się odpowiednio szybko.

Szybkie czytanie – fakty i mity

Prawdą jest, że odbycie kursu szybkiego czytania pozwala na kilkukrotne zwiększenie tempa czytania, nawet do 1500 słów na minutę. Zwiększa także umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Fałszem jest jednak, że zmniejsza satysfakcję z czytania czy uniemożliwia dogłębne zrozumienie tekstu.

Czym jest szybkie czytanie?
5 (100%) 7 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty