7 nawyków skutecznego działania - Stephen Covey
7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey
7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey

7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: jeżeli wykształcisz w sobie 7 nawyków skutecznego działania, niezależnie od tego, co postanowisz – zwiększysz swoje szanse na osiągniecie tego ponad kilkukrotnie.

Jest też gorsza wiadomość – wykształcenie poniższych nawyków trwa miesiącami, a utrwalanie ich – latami. Jednak jest to czas, który przybliża Cię do spełnienia wszystkich Twoich dotychczasowych marzeń, pełen produktywności i stopniowego rozwiązywania dotychczasowych problemów. Autorem 7 nawyków skutecznego działania jest  (według „Time” w 1996 r.) jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki – Steven Covey (1932-2012).

Jeśli nie spotkałeś się jeszcze z tym nazwiskiem oraz samą ideą 7 nawyków – nie szkodzi. Ten artykuł przybliży Ci ich istotę i być może zachęci do dalszych poszukiwań. Jeśli znasz Stevena Covey'a i czytałeś jego książkę – być może skorzystasz na krótkim odświeżeniu wiadomości w niej zawartych.

7 nawyków skutecznego działania – czym są? Jak je stosować?

Nawyk nr 1: Bądź proaktywny

Wyróżnia się dwa typy osób: proaktywne i reaktywne. Reaktywnymi osobami są te, które angażują swoją energię w działania, na których przebieg nie mają do końca wpływu. To osoby, które mają tendencję do obwiniania innych za swoje niepowodzenia oraz wynajdywania wymówek. Z kolei osoby proaktywne funkcjonują inaczej – ograniczają się do działań, co do których mają pewność, że mogą je kontrolować. Ich uwagi i energii nie absorbują osoby i wydarzenia, które znajdują się poza ich kręgiem wpływu. Proaktywność zakłada, że działając, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za to działanie – z jej pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. Dzięki temu, nawet w bardzo trudnych warunkach osoby proaktywne umieją wykrzesać dla siebie odrobinę wolności – to one decydują, jak na nie wpływają zdarzenia zewnętrzne, a nie pozwalają zdarzeniom zewnętrznym decydować o wpływie na nich.

Jak dążyć do proaktywności?

 • Skupiaj się na tym, na co masz wpływ.
 • Możliwie najmniej swojej uwagi poświęcaj czynnikom zewnętrznym.
 • Nie krytykuj innych.
 • Nie usprawiedliwiaj się.
 • Podejmuj zobowiązania względem siebie i innych.
 • Pozbądź się ze swojego słownika zwrotów 'nie mogę' i 'muszę'.

Nawyk nr 2: Zaczynaj z wizją końca

Cele są bardzo istotną częścią naszego życia. Jeśli są stabilne i wyznaczone zgodnie z naszymi prywatnymi wartościami (a takie powinny być) – są niczym latarnia morska na naszej drodze. Większość ambitnych celów wymaga wieloetapowych działań, w trakcie których łatwo się zagubić. Jeśli cel jasno nam przyświeca – w każdej chwili możemy się do niego odwołać i ustabilizować swój kurs ku niemu.

 Jak wykształcić w sobie ten nawyk?

 • Ustal swoje credo – motto życiowe. Powinno opisywać Twoje wartości i być jasne i zrozumiałe dla Ciebie (inni nie są tutaj istotni). Jeśli pogubisz się w moralnych wyborach lub jakichkolwiek innych wyborach – pozwoli Ci na odnalezienie prawidłowej odpowiedzi.
 • Ustal swoje centrum. Stabilny, zrównoważony, szczęśliwy oraz skutecznie działający człowiek ma umiejscowione centrum na przecięciu się czterech sił: mocy, mądrości, bezpieczeństwa i przewodnictwa. Więszość z nas jednak ma centrum przesunięte w kierunku jednej z nich. Pracuj nad stabilizacją – bo tylko tak osiągniesz sukces.
 • Trenuj obie półkule mózgowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za logikę i ścisłe myślenie. Z kolei prawa – za kreatywność i tworzenie. Równomierny rozwój mózgu umożliwia Ci wykorzystywanie w pełni Twojego potencjału.

 Nawyk nr 3: Rób najpierw to, co najważniejsze

Dowiedziono, że cechą łączącą wszystkich ludzi sukcesu, niezależnie od dziedziny czy branży, w której się specjalizują, to umiejętność wykonywania rzeczy w odpowiedniej kolejności. Wymaga to opanowania sztuki priorytezacji i zarządzania sobą w czasie. Nie jesteś w stanie wdrożyć w życie 7 nawyków skutecznego działania, jeśli nie będziesz umiał robić tego stopniowo.

 Co powinieneś zrobić?

 • Ustalić priorytety. Zgodnie z zasadą proaktywności, zacznij od działań, na które masz bezpośredni wpływ. Zwiększą one Twoją efektywność i pozwolą na anektowanie nowych pól do Twojego kręgu wpływu.
 • Zainwestuj czas w naukę o sobie i rozwijaj swoje umiejętności.
 • Zarzuć prokrastynację. Odkładanie spraw 'na później' prowadzi jedynie do ich nawarstwiania się oraz osłabia Twoją motywację osobistą.

Nawyk nr 4: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

Dychotomiczne myślenie, w którym określamy siebie i innych albo jako przegranych, albo wygranych; albo jednoznacznie dobrych albo złych – prowadzi do dezorganizacji rzeczywistości w relacjach międzyludzkich. Osłabia naszą skuteczność, odsuwa nas od innych i uniemożliwia współdziałanie – a bez niego nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu.

Opanowanie paradygmatu 'wygrana-wygrana' umożliwia efektywne zarządzanie sobą w relacjach oraz innymi ludźmi, prowadząc do zwiększania kreatywnych kontaktów i współzależności, która jest zdrową odmianą zależności.

Nawyk myślenia w kategoriach wygrana-wygrana tym różni się od klasycznego kompromisu, że żadna ze stron biorących udział w danej sytuacji nie jest zmuszona do rezygnowania z jakichkolwiek dóbr. To myślenie, w którym nadrzędną zasadą jest to, że dobra wystarczy dla wszystkich.

Nawyk nr 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany

Rozwijanie w sobie umiejętności słuchania – w miarę możliwości – empatycznego, które jest najwyższą formą słuchania, pozwala na pełne zrozumienie racji drugiej strony. To znacznie ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących naszego postępowania. Słuchanie empatyczne umożliwia nam wyszukiwanie samych podwalin problemów, a przez to ich skuteczniejsze rozwiązywanie w duchu nawyku 4.

 Jak nauczyć się słuchać empatycznie?

 • Nie interpretuj na bieżąco – po prostu słuchaj.
 • Zwracaj uwagę na komunikaty niewerbalne – są dopełnieniem słów.
 • Pozbądź się ze słownika zwrotów 'doskonale wiem, co czujesz', 'miałem tak samo'. Zastąp je komunikatami 'Ty': 'na pewno jest ci teraz smutno', 'odczuwam Twoją radość wraz z Tobą'.
 • Wyrażaj szczerze uczucia, które powstają w Tobie pod wpływem opowieści innych.
 • Nie myśl o momencie, w którym Ty będziesz mógł zacząć mówić. Skup się w pełni na słuchaniu – nie popędzaj.

 Nawyk nr 6: Synergia

Ten nawyk pojawia się niejako samoistnie po opanowaniu poprzednich z 7 nawyków skutecznego działania. To współistnienie i akceptacja różnorodności oraz odmiennych punktów widzenia. To umiejętność kreatywnego funkcjonowania wespół z innymi osobami oraz twórczego wykorzystywania własnego potencjału i doświadczeń, w zgodzie z wartościami i indywidualnym credo. Najważniejsze w poszukiwaniu synergii jest wyszukiwanie różnic – nie po to, aby je podkreślić i przed nimi uciekać, ale po to, aby pracować nad nimi w duchu zasady 'wygrana-wygrana'.

 Nawyk nr 7: Ostrzenie piły – dbaj o siebie

Większość z nas ma tendencję do zapominania o samym sobie. Pracując ciężko nad zmianą własnego postępowania, często robimy to kosztem naszego zdrowia – fizycznego, psychicznego. Bez opanowania nawyku 7, nie jesteśmy w stanie opanować poprzednich 6.

 Każdego dnia kontroluj, czy pracujesz nad odnową następujących wymiarów:

 • Fizycznego – sprawdzaj poziom stresu, dbaj o dietę, sen i ruch.
 • Umysłowego – segreguj, planuj, dbaj o swoje potrzeby kulturalne.
 • Społeczno-emocjonalnego – służ innym, wchodź w relacje, buduj swoje poczucie bezpieczeństwa we wspólnocie.
 • Duchowego – medytuj, studiuj, wyznaczaj wartości.

Nie przejmuj się swoimi potknięciami na drodze do opanowania 7 nawyków skutecznego działania – to naturalne, że się pojawiają. Ich pełne opanowanie to dzieło na całe życie!

Odbierz BEZPŁATNY EBOOK - Jak w 6 krokach skutecznie i trwale wdrażać nawyki


Wyrażam zgodę na wysłanie wiadomości.
7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey
5 (100%) 6 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Wiktor

Wiktor Piskulak

Zobacz wszystkie posty